Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta w Szpitalu MSWiA w Krakowie

Jak chronić siebie i swoich bliskich przed wielolekowością, ale też upadkami i urazami? Jak prawidłowo odżywiać się w trakcie pobytu w szpitalu i po powrocie do domu? Jaką profilaktykę stosować przed operacją i po zabiegu, aby zminimalizować ryzyko zakażeń? Na te i te postawione przez pacjentów pytania – odpowiadali nasi specjaliści: dr n.med. Krzysztof Czarnobilski - geriatra, dr n.med. Mateusz Curyło – fizjoterapeuta, mgr Agnieszka Karelus – dietetyk i lek. Magda Baran – specjalista chorób zakaźnych. Spotkanie odbyło się w ramach Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta.

Osoby, które przyszły na spotkanie do sali konferencyjnej Szpitala MSWiA w Krakowie – otrzymały specjalne „Zeszyty pacjenta”, które mają pomóc im uporządkować przyjmowanie leków. Opracowane przez Zespół ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia, przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, wyposażone w tabelki – notatniki służą temu, aby wpisywać w nie każdy preparat. Wszystko po to, aby kolejni specjaliści wiedzieli dokładnie – co przyjmuje już pacjent. To ma uchronić go przed zażywaniem zbyt wielu medykamentów – które mogą oddziaływać na siebie i niekorzystnie wpływać na organizm: „Jeżeli pacjent zażywa pięć leków równocześnie, to jest pięćdziesiąt procent szans na to, że one wejdą w interakcję, a jeżeli osiem leków – to jest sto procent szans…” – zaznaczył dr n.med. Krzysztof Czarnobilski, geriatra, nasz dyrektor ds. lecznictwa.

Wielolekowość i niewłaściwe dawkowanie – może prowadzić też do zasłabnięć, zawrotów głowy, a więc także do niebezpiecznych upadków i urazów.

„Upadek, to nie przypadek…” – mówi dr n.med. Mateusz Curyło, kierownik Zakładu Rehabilitacji w Szpitalu MSWiA w Krakowie i dodaje, że kluczowe dla bezpieczeństwa osób starszych – jest ich otoczenie: „Najwięcej upadków i złamań – przytrafia się w warunkach domowych, w toalecie. Tam jest ślisko, tam są płytki… dlatego bardzo ważne jest, aby te czynniki zewnętrzne dostosować do potrzeb osoby w podeszłym wieku. Bardzo często są to małe rzeczy: mata antypoślizgowa pod prysznicem lub krzesełko kąpielowe, nakładki na wannę, żeby nie siadać zbyt nisko lub poręcz przy toalecie…” Warto też zrezygnować ze wszystkiego, co grozi potknięciem – przykładem są dywaniki, które łatwo się podwijają.

Podczas spotkania, pacjenci dostali też solidną dawkę wiedzy – na temat prawidłowego odżywiania się w czasie hospitalizacji i w okresie operacyjnym. Dowiedzieli się, że niezwykle cenne w tym czasie jest białko: „Jest takim składnikiem w diecie, który ma działanie regenerujące, a gdy mamy jakieś schorzenia – trudno je zastąpić czymś innym. Dlatego warto je dostarczać w postaci: mięsa, ryb czy jajek…” – wyjaśniała Agnieszka Karelus, dietetyk i dodała, że można też wspomóc się żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego.

Największą aktywność słuchaczy – wywołał problem wielolekowości. Pacjenci pytali o to: czy tabletki można rozgryzać? Czym popijać? W jakich porach dnia i odstępach najlepiej zażywać leki? Obiecali, że „Zeszyty pacjenta” trafią do rąk bliskich i sąsiadów.

Metadane strony

Aktualności

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA PACJENTA – zapraszamy na spotkanie z naszymi specjalistami…

Gdzie jest ta granica, kiedy leki przestają pomagać – a zaczynają szkodzić? Jak zażywać je bezpiecznie? Kto i kiedy narażony jest na upadki i urazy? Jak poruszać się bezpiecznie?
Na te i inne pytania – które będą chcieli zadać pacjenci i ich bliscy – nasi specjaliści odpowiedzą w poniedziałek, 18 września, przy okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta.

Czytaj więcej »

LATO W PEŁNI… – Uwaga na upały!

Za nami weekend z tropikalnymi, ponad 30-stopniowymi temperaturami. Na szczęście, w naszej Izbie Przyjęć nie było pacjentów z objawami odwodnienia, ani osób starszych – skarżących się na osłabienie czy przyspieszone bicie serca. To oznacza, że prośby i apele przynoszą efekty- a seniorzy dbają o siebie podczas upałów.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content