Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

11 lutego – Światowy Dzień Chorego

Każdy, w każdej chwili może stać się pacjentem - dlatego tak ważne jest, żeby chorych traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. A skoro zdrowie nie jest dane raz na zawsze, to Światowy Dzień Chorego jest także okazją do tego, żeby o tym przypomnieć. W zabieganych czasach zapominamy o tym jak ważne są: właściwy tryb życia, profilaktyka i wczesna diagnostyka.

Czego potrzebują pacjenci, oprócz: profesjonalnej pomocy, opieki i empatii? Po pierwsze: holistycznego podejścia – ważne są zarówno wyniki badań, jak i kondycja psychiczna. Jedno i drugie może na siebie oddziaływać.

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że pacjent w szpitalu nie będzie czuł się jak w domu… możemy natomiast zrobić wszystko, żeby poza codzienną opieką miał też nasze wsparcie. Czasami po prostu uśmiech, zwykła rozmowa – wzmacnia i nastawia pozytywnie, a to ma duży wpływ na skuteczność leczenia…” – wyjaśnia Agnieszka Szmyd, pielęgniarka koordynująca w Pododdziale Rehabilitacji Neurologicznej. Ogromnie ważne jest także partnerstwo w leczeniu. Chory chce wiedzieć i znać rozwiązania, potrzebuje więc rozmowy: szczerej, wyjaśniającej i dającej przestrzeń na jego udział w podejmowaniu decyzji.

Dopóki jednak jest zdrowie – warto o nie dbać. Można powiedzieć, że bierzemy udział w ciągłym wyścigu – w którym dopiero choroba staje się takim dłuższym przystankiem. Warto pamiętać, żeby zatrzymywać się częściej, regularnie, choćby na: morfologię, badanie poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia czy profilaktykę kobiet i mężczyzn. Codzienny wyścig – w którym bierzemy udział – nie ma nic wspólnego z aktywnością fizyczną, która ma pozytywny wpływ na naszą kondycję. Z kolei ciągły pośpiech powoduje, że zamiast jeść zdrowo – najczęściej sięgamy po cokolwiek, chcemy szybko pokonać głód i nie zastanawiamy nad konsekwencjami, takimi jak: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, zawał…

Światowy Dzień Chorego daje szansę na refleksję nad tym, ile robimy dla siebie i dla swojego zdrowia – żeby utrzymać je jak najdłużej. Warto zrobić wszystko, żeby 11 lutego nie był naszym dniem – a jedynie okazją do przemyśleń i zmian.

Metadane strony

Aktualności

23 lutego – Światowy Dzień Walki z Depresją

Krótkie dni, brak słońca, problemy w domu i w pracy, za dużo obowiązków… – jest wiele powodów, żeby wytłumaczyć sobie: gorsze samopoczucie, ciągłe zmęczenie i zniechęcenie. Trzeba jednak pamiętać, że kryzys mija… natomiast przewlekły smutek, a także przedłużające się poczucie niemocy i beznadziei – wymaga konsultacji ze specjalistą.

23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją – o której mówi się, że jest chorobą duszy i ciała. Nieleczona może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem i samobójstwa – można jednak też zdiagnozować ją odpowiednio wcześnie i rozpocząć terapię.

Jak rozpoznać depresję? O tym dr Jaromira Iwolska-Sokołowska – kier. Oddziału Dziennego Psychoterapii w

Czytaj więcej »

4 LUTEGO – Światowy Dzień Walki z Rakiem

„Jeszcze coś mi znajdą…” – to wciąż zbyt często powtarzany argument przez osoby, które nie chcą się badać.
Tymczasem to „coś” znalezione odpowiednio wcześnie – można pokonać.
4 lutego – to Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content