Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

17 MAJA – ŚWIATOWY DZIEŃ NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO…

Problem dotyczy około 42% mężczyzn i 33% kobiet. Szacuje się, że zmaga się z nim: co trzeci dorosły Polak, w wieku 55-74 lat. Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego obchodzony jest po to, żeby uświadamiać – że to podstępna choroba, która daje mało charakterystyczne objawy, często mylone z innymi dolegliwościami: stresem lub zwykłym przemęczeniem. Temat nadciśnienia pojawił się także w trakcie Małopolskiej Konferencji Profilaktyki i Promocji Zdrowia... zorganizowanej 17 maja przez Departament Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego - pod hasłem: „Zdrowie w Centrum Uwagi”. Specjaliści spotkali się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Powodem rozwoju nadciśnienia tętniczego mogą być predyspozycje genetyczne, ale też niezdrowy styl życia: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nadmierne spożycie soli i tłuszczów… zwłaszcza, gdy do tego dochodzą jeszcze: mała aktywność fizyczna, stres oraz otyłość. Rzadko udaje się określić jeden powód wystąpienia choroby – ważne jest jednak to, żeby możliwie jak najszybciej zdiagnozować ją i rozpocząć leczenie.

Do niecharakterystycznych objawów nadciśnienia należą: ból głowy, kołatanie serca, wypieki na twarzy, zawroty głowy, duszności. Trzeba pamiętać, że w większości przypadków – nadciśnienie tętnicze nie boli… a to opóźnia wizytę u lekarza, co może doprowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań, takich jak: udar mózgu czy zawał serca.

Nawet ponad 3 miliony Polaków nie wie, że choruje.  

Aktualności

23 lutego – Światowy Dzień Walki z Depresją

Krótkie dni, brak słońca, problemy w domu i w pracy, za dużo obowiązków… – jest wiele powodów, żeby wytłumaczyć sobie: gorsze samopoczucie, ciągłe zmęczenie i zniechęcenie. Trzeba jednak pamiętać, że kryzys mija… natomiast przewlekły smutek, a także przedłużające się poczucie niemocy i beznadziei – wymaga konsultacji ze specjalistą.

23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją – o której mówi się, że jest chorobą duszy i ciała. Nieleczona może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem i samobójstwa – można jednak też zdiagnozować ją odpowiednio wcześnie i rozpocząć terapię.

Jak rozpoznać depresję? O tym dr Jaromira Iwolska-Sokołowska – kier. Oddziału Dziennego Psychoterapii w

Czytaj więcej »

11 lutego – Światowy Dzień Chorego

Każdy, w każdej chwili może stać się pacjentem – dlatego tak ważne jest, żeby chorych traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. A skoro zdrowie nie jest dane raz na zawsze, to Światowy Dzień Chorego jest także okazją do tego, żeby o tym przypomnieć. W zabieganych czasach zapominamy o tym jak ważne są: właściwy tryb życia, profilaktyka i wczesna diagnostyka.

Czytaj więcej »

4 LUTEGO – Światowy Dzień Walki z Rakiem

„Jeszcze coś mi znajdą…” – to wciąż zbyt często powtarzany argument przez osoby, które nie chcą się badać.
Tymczasem to „coś” znalezione odpowiednio wcześnie – można pokonać.
4 lutego – to Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content