Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

17 MAJA – ŚWIATOWY DZIEŃ NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO…

Problem dotyczy około 42% mężczyzn i 33% kobiet. Szacuje się, że zmaga się z nim: co trzeci dorosły Polak, w wieku 55-74 lat. Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego obchodzony jest po to, żeby uświadamiać – że to podstępna choroba, która daje mało charakterystyczne objawy, często mylone z innymi dolegliwościami: stresem lub zwykłym przemęczeniem. Temat nadciśnienia pojawił się także w trakcie Małopolskiej Konferencji Profilaktyki i Promocji Zdrowia... zorganizowanej 17 maja przez Departament Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego - pod hasłem: „Zdrowie w Centrum Uwagi”. Specjaliści spotkali się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Powodem rozwoju nadciśnienia tętniczego mogą być predyspozycje genetyczne, ale też niezdrowy styl życia: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nadmierne spożycie soli i tłuszczów… zwłaszcza, gdy do tego dochodzą jeszcze: mała aktywność fizyczna, stres oraz otyłość. Rzadko udaje się określić jeden powód wystąpienia choroby – ważne jest jednak to, żeby możliwie jak najszybciej zdiagnozować ją i rozpocząć leczenie.

Do niecharakterystycznych objawów nadciśnienia należą: ból głowy, kołatanie serca, wypieki na twarzy, zawroty głowy, duszności. Trzeba pamiętać, że w większości przypadków – nadciśnienie tętnicze nie boli… a to opóźnia wizytę u lekarza, co może doprowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań, takich jak: udar mózgu czy zawał serca.

Nawet ponad 3 miliony Polaków nie wie, że choruje.  

Aktualności

Wybory w Szpitalu…

Pacjenci mogli oddać swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 9 czerwca, w Szpitalu MSWiA w Krakowie – mieściła się Obwodowa Komisja Wyborcza nr 429.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content