W ubiegłym roku, w Polsce zaobserwowano spadek zachorowań na gruźlicę – w stosunku do 2023 roku. Było to 3946 zgłoszonych przypadków, natomiast rok wcześniej – 4436. Niewielki wzrost dotyczył natomiast gruźlicy wielolekoopornej.
To jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie – odnotowywana we wszystkich krajach i grupach wiekowych.
Przenoszona jest głównie drogą kropelkową – najczęściej źródłem zakażenia są osoby chore na gruźlicę, które są w fazie prątkowania.
Objawy choroby mogą pojawić się zarówno po sześciu tygodniach jak i po dwóch latach. Bakterie mogą pozostać w organizmie w uśpieniu i zaatakować, gdy spadnie odporność.
Najczęściej na gruźlicę narażone są płuca, ale zmiany mogą pojawić się też w: skórze, kościach, węzłach chłonnych czy mózgu.
Polska jest wśród krajów o średniej zapadalności na gruźlicę – dużą ochroną są obowiązkowe szczepienia wśród dzieci.
Najczęstsze objawy gruźlicy to:
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pracownicy naszego szpitala otrzymali list z życzeniami świątecznymi od Ministra MSWiA – Tomasza Siemoniaka.
Zachęcamy do zapoznania się z
Wzmacnia, poprawia samopoczucie, dodaje energii i… powoduje wyrzuty sumienia. A jakie ma właściwości? Oto kilka słodko-gorzkich faktów o czekoladzie…
Zaczęło się od trzech, czterech osób zmagających się z cukrzycą – które chciały zmienić dietę, żeby poprawić stan zdrowia. Teraz na liście jest dziesięciu uczestników.