
Dzień Walki z Rakiem Jajnika
Ukrywa się pod objawami, przypominającymi problemy z trawieniem. Zdemaskowany jest już bardzo agresywny. Pozostaje świadomość, dlatego przypominamy o nim w jego dniu.
8 maja to
W ubiegłym roku, w Polsce zaobserwowano spadek zachorowań na gruźlicę – w stosunku do 2023 roku. Było to 3946 zgłoszonych przypadków, natomiast rok wcześniej – 4436. Niewielki wzrost dotyczył natomiast gruźlicy wielolekoopornej.
To jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie – odnotowywana we wszystkich krajach i grupach wiekowych.
Przenoszona jest głównie drogą kropelkową – najczęściej źródłem zakażenia są osoby chore na gruźlicę, które są w fazie prątkowania.
Objawy choroby mogą pojawić się zarówno po sześciu tygodniach jak i po dwóch latach. Bakterie mogą pozostać w organizmie w uśpieniu i zaatakować, gdy spadnie odporność.
Najczęściej na gruźlicę narażone są płuca, ale zmiany mogą pojawić się też w: skórze, kościach, węzłach chłonnych czy mózgu.
Polska jest wśród krajów o średniej zapadalności na gruźlicę – dużą ochroną są obowiązkowe szczepienia wśród dzieci.
Najczęstsze objawy gruźlicy to:
Ukrywa się pod objawami, przypominającymi problemy z trawieniem. Zdemaskowany jest już bardzo agresywny. Pozostaje świadomość, dlatego przypominamy o nim w jego dniu.
8 maja to
6 maja, w samo południe, minutą ciszy… przy dźwięku syreny i zapalonych zniczach – uczciliśmy pamięć dr. Tomasza Soleckiego… cenionego specjalisty ortopedii ze Szpitala Uniwersyteckiego
Niech zobaczą nas wszyscy! Medycy zjednoczeni przeciwko przemocy!
W odpowiedzi na apel Naczelnej Izby Lekarskiej do wszystkich pracowników ochrony zdrowia i środowisk akademickich – przyłączamy
Majówka rozpoczyna sezon na grilla. Zanim jednak usiądziemy do wspólnego biesiadowania – warto pamiętać o kilku zasadach, w trosce o zdrowie. Przypomina je Agnieszka Karelus,