27 czerwca 2024 r. – 103 lata od odkrycia insuliny…

27 czerwca - to data odkrycia insuliny w praktyce. Ten lek sprawił, że choroba ze śmiertelnej - stała się przewlekłą: można ją mieć pod kontrolą i funkcjonować z nią na co dzień. Insulina to hormon produkowany przez trzustkę, który reguluje stężenie glukozy we krwi. Gdy proces ten jest zaburzony - konieczne jest jej podawanie... Stąd warto wspomnieć o tym przełomowym odkryciu, choć dla diabetyków - szczególne znaczenie ma jeszcze jedna data: 14 listopada, czyli sam dzień urodzin odkrywcy insuliny - Fredericka Bantinga. I to wtedy obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Nasz profil pełni jednak - obok informacyjnej - także funkcję edukacyjną, dlatego każdą okazję chętnie w tym celu wykorzystamy.
Cukrzyca uważana jest za epidemię XXI wieku i jest to pierwsza choroba niezakaźna, która została określona tym mianem. Polska jest tutaj niestety na czele państw europejskich, a zmienić to może przede wszystkim edukacja – która zwiększa świadomość.
 
Dawniej choroba była wykrywana przypadkowo, w trakcie badań po sześćdziesiątym roku życia – teraz dotyczy także osób młodych.
Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II?
 
otyłość – chętnie korzystamy ze wszystkich dostępnych udogodnień jak: winda, samochód czy dostawa pod drzwi. Zbyt rzadko przypominamy sobie o tym, jak cenny dla nas jest ruch: spacer choćby do sklepu lub wyjście po schodach na czwarte piętro.
 
zła dieta – osoby zapracowane jedzą szybko i niezdrowo. Zamiast regularnych, mniejszych posiłków – pojawia się obfita obiadokolacja przed samym snem. Dobrze jest ze smakiem pomyśleć o warzywach i unikać tłustego mięsa.
 
wiek – z biegiem lat czujność powinna być większa.
 
Warto pamiętać o tym, że chorobę poprzedza stan przedcukrzycowy – czyli sygnał alarmowy organizmu – i dzięki temu, że badamy poziom cukru we krwi… możemy wykryć problem odpowiednio wcześnie oraz wprowadzić kilka zmian do naszego życia, by sprowadzić je na właściwe tory.
Jakie znaki wysyła nam cukrzyca?
 
– suchość w ustach
– większy głód
– nagła utrata masy ciała
– senność i zmęczenie
– problemy z koncentracją
– częstsze oddawanie moczu
– ropne zmiany skórne
 
Szacuje się, że cukrzycę może mieć co najmniej 3 miliony Polaków – jednak nawet 25% nie wie, że choruje.

Metadane strony

Aktualności

Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content