Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

4 LUTEGO – Światowy Dzień Walki z Rakiem

"Jeszcze coś mi znajdą..." - to wciąż zbyt często powtarzany argument przez osoby, które nie chcą się badać. Tymczasem to "coś" znalezione odpowiednio wcześnie - można pokonać. 4 lutego - to Światowy Dzień Walki z Rakiem.
Nowotwory są drugim zabójcą – po chorobach układu krążenia. Do najbardziej śmiertelnych należy rak: płuca, piersi, jelita grubego i prostaty. Natomiast o najgorszych rokowaniach mówimy w przypadku: glejaka i raka trzustki. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem.
Diagnostyka jest na wysokim poziomie – ale wciąż zbyt niska jest świadomość tego, jak ważne są badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie problemu – pozwala go pokonać… dlatego tak ważne jest, aby udać się do specjalisty – gdy coś nas zaniepokoi, a najlepiej badać się regularnie.
 
Zbyt wiele osób zapomina o zdrowym trybie życia…
odpowiedniej diecie: bogatej w warzywa i owoce, z ograniczeniem wysokoprzetworzonej żywności, tłuszczu pochodzenia, zwierzęcego, cukrów oraz soli…
aktywności fizycznej…
ograniczeniu – a najlepiej całkowitej rezygnacji z – używek: tytoniu i alkoholu…
 
Początkowo nowotwór może rozwijać się w ukryciu, nie dając wyraźnych objawów, które mogłyby zwrócić uwagę – jednak, gdy daje o sobie znać, jego stadium może być już na tyle zaawansowane, że terapia jest: dłuższa i trudniejsza, a rokowania znacznie gorsze…
 
4 lutego jest po to, żeby o tym przypominać.

Metadane strony

Aktualności

23 lutego – Światowy Dzień Walki z Depresją

Krótkie dni, brak słońca, problemy w domu i w pracy, za dużo obowiązków… – jest wiele powodów, żeby wytłumaczyć sobie: gorsze samopoczucie, ciągłe zmęczenie i zniechęcenie. Trzeba jednak pamiętać, że kryzys mija… natomiast przewlekły smutek, a także przedłużające się poczucie niemocy i beznadziei – wymaga konsultacji ze specjalistą.

23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją – o której mówi się, że jest chorobą duszy i ciała. Nieleczona może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem i samobójstwa – można jednak też zdiagnozować ją odpowiednio wcześnie i rozpocząć terapię.

Jak rozpoznać depresję? O tym dr Jaromira Iwolska-Sokołowska – kier. Oddziału Dziennego Psychoterapii w

Czytaj więcej »

11 lutego – Światowy Dzień Chorego

Każdy, w każdej chwili może stać się pacjentem – dlatego tak ważne jest, żeby chorych traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. A skoro zdrowie nie jest dane raz na zawsze, to Światowy Dzień Chorego jest także okazją do tego, żeby o tym przypomnieć. W zabieganych czasach zapominamy o tym jak ważne są: właściwy tryb życia, profilaktyka i wczesna diagnostyka.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content