Przejdź do treści

23 lutego – Dzień Walki z Depresją

23 lutego to Dzień Walki z Depresją. W związku z tym, lek. Jaromira Iwolska-Sokołowska, kier. Oddziału Dziennego Psychoterapii - przygotowała kilka ważnych informacji na temat tej choroby.

Depresja ogólnie:

Depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym, chorobą – 3.8% populacji doświadcza depresji. Natomiast jej objawy traktowane mogą być jako zwykły gorszy okres w życiu, a co za tym idzie – mogą nie być  leczone w prawidłowy sposób. Istotna jest zarówno trafna diagnoza depresji i innych zaburzeń nastroju jak i edukacja, by wzrastała świadomość o ich występowaniu i tym, jaki mają wpływ na codzienne życie chorych z depresją, a również ich otoczenie.  Ważna jest świadomość, że bliscy osoby chorej na depresję również potrzebują wsparcia i zrozumienia oraz oczywiście edukacji, jak postępować, gdy choruje członek rodziny.

Depresja statystyki:

Około 280 milionów ludzi na świecie cierpi na depresję i częściej są to kobiety. Ponad 10% z nich jest w ciąży lub właśnie urodziły i zmagają się z tą chorobą. Co roku z powodu samobójstwa umiera ponad 700 tys. osób i jest to czwarta najczęstsza przyczyna śmierci w grupie wiekowej: od 15. do 29. roku życia.

Depresja definicja:

Depresja charakteryzuje się obniżeniem nastroju w postaci: smutku, irytacji lub poczucia pustki oraz utraty przyjemności. Towarzyszą temu także: zmiany w zachowaniu, zmiany poznawcze oraz objawy fizyczne – uniemożliwiające danej osobie optymalny poziom funkcjonowania.

Depresja w domu:

Bardzo często otoczenie osoby z depresją również cierpi, zwłaszcza to najbliższe – bo trudna jest codzienność życia z chorobą bliskiej nam osoby. Zwykle zaczyna się od nieporozumień w rodzinie bo jest to wszystko dość skomplikowane i jest bardzo trudne dla wszystkich. Zwłaszcza, że rodzina nie zawsze potrafi rozpoznać chorobę i nawet środowisko medyczne nie zawsze rozpoznaje problem.

Depresja a geny:

Badania nad depresją wskazują ponad 100 genów mogących przyczyniać się do jej rozwoju, jednak ze względu na fakt, iż depresja nie jest chorobą jednorodną – udział żadnego z nich nie został potwierdzony w pełni. Z badań również wynika, iż możemy mieć predyspozycje biologiczne do rozregulowania układów neuroprzekaźnikowych, takich jak: serotonina, noradrenalina i dopamina. Jednak bardzo duże znaczenie mają wszystkie nasze doświadczenia życiowe, w tym więzi z rodzicami w dzieciństwie.

Depresja globalnie:

W 2020 r. depresja była drugą najczęściej występującą chorobą na świecie. Ponieważ wykrywana jest coraz częściej i niestety we wszystkich grupach wiekowych – myślę z wielkim niepokojem o  wzroście tego problemu u dzieci i młodzieży – to do 2030 r. może to być najczęściej występujące schorzenie. Oczywiście, dodatkowo sytuacja współczesnego świata i coraz liczniejsze niepokoje związane z: terroryzmem, pandemią, kryzysem gospodarczym czy wojną – sprzyjają tej rosnącej statystyce.

Metadane strony

Aktualności

Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Przejdź do treści