
Nasz specjalista w ogólnopolskim gronie ekspertów
Specjaliści z naszego Szpitala nie tylko leczą, ale też zabierają głos i dzielą się swoim doświadczeniem na forum ogólnopolskim.
W ubiegłym roku, w Polsce zaobserwowano spadek zachorowań na gruźlicę – w stosunku do 2023 roku. Było to 3946 zgłoszonych przypadków, natomiast rok wcześniej – 4436. Niewielki wzrost dotyczył natomiast gruźlicy wielolekoopornej.
To jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie – odnotowywana we wszystkich krajach i grupach wiekowych.
Przenoszona jest głównie drogą kropelkową – najczęściej źródłem zakażenia są osoby chore na gruźlicę, które są w fazie prątkowania.
Objawy choroby mogą pojawić się zarówno po sześciu tygodniach jak i po dwóch latach. Bakterie mogą pozostać w organizmie w uśpieniu i zaatakować, gdy spadnie odporność.
Najczęściej na gruźlicę narażone są płuca, ale zmiany mogą pojawić się też w: skórze, kościach, węzłach chłonnych czy mózgu.
Polska jest wśród krajów o średniej zapadalności na gruźlicę – dużą ochroną są obowiązkowe szczepienia wśród dzieci.
Najczęstsze objawy gruźlicy to:
Specjaliści z naszego Szpitala nie tylko leczą, ale też zabierają głos i dzielą się swoim doświadczeniem na forum ogólnopolskim.
Swoją pracę wykonywały z ogromnym zaangażowaniem – będąc wsparciem dla ordynatorów szpitalnych oddziałów, lekarzy, ale i pacjentów… których podnosiły na duchu dobrym słowem, uśmiechem i
Dziś pierwszy dzień wiosny i być może znajdą się osoby, które oczekiwały, że w nową porę roku wejdą z większą energią.
Lidia Tkaczyk, psycholog
W związku z intensywnymi działaniami prowadzonymi w kierunku przywrócenia pełnej funkcjonalności SP ZOZ MSWiA w Krakowie, od dnia 11 marca 2025 r. przywracamy przyjęcia do