Przejdź do treści

17 maja – Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

W Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego - mówimy głośno o tym “cichym zabójcy”, który przez lata może rozwijać się bezobjawowo. W kraju zmaga się z nim nawet 11 milionów dorosłych osób, z czego ponad 3 miliony o tym nie wie.

To bardzo niebezpieczna sytuacja, bo nieleczona choroba grozi: udarem mózgu, zawałem, niewydolnością serca i nerek.

Wysokie ciśnienie krwi to odczyt przekraczający 140/90 mmHg. Nadciśnienie tętnicze dotyczy około 42 proc. mężczyzn i 33 proc. kobiet. Szacuje się, że zmaga się z nim co trzeci dorosły, w wieku 55-74 lat.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w naszym kraju.

Choroba może nie ujawniać się długo, albo dawać niezbyt charakterystyczne objawy jak:

– wypieki na twarzy
– kołatanie serca
– duszności
– osłabienie
– problemy ze snem
– nudności

Ważne więc, żeby regularnie mierzyć ciśnienie krwi – zwłaszcza, jeżeli genetycznie jesteśmy obarczeni ryzykiem zachorowania. Kluczowa jest też odpowiednia dieta bogata w: owoce, warzywa, ryby i produkty pełnoziarniste, natomiast zdecydowanie trzeba ograniczyć spożywanie soli. Trzeba też pamiętać o aktywności fizycznej i nawodnieniu, a także dbać o kondycję psychiczną. 
Stres i niewyspanie także mają swój wkład w rozwój choroby.

Osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem powinny pamiętać o lekach, zmianie stylu życia i regularnych pomiarach – nie bezpośrednio po wysiłku i po wypiciu kawy czy obfitym posiłku. W trakcie badania leżymy albo siedzimy, mankiet aparatu zakładamy na ramię – na poziomie serca. Warto wykonać je drugi raz, po dwuminutowej przerwie.

Metadane strony

Aktualności

Dzień żałoby…

Niech zobaczą nas wszyscy! Medycy zjednoczeni przeciwko przemocy!

W odpowiedzi na apel Naczelnej Izby Lekarskiej do wszystkich pracowników ochrony zdrowia i środowisk akademickich – przyłączamy

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Przejdź do treści