
17 maja – Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego
W Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego – mówimy głośno o tym “cichym zabójcy”, który przez lata może rozwijać się bezobjawowo.
W kraju zmaga się z nim
Takie okazje wykorzystujemy, żeby przypominać o tym jak ważna jest profilaktyka.
Do podstawowych badań, o których warto pamiętać, należą:
– badanie glukozy – cukrzyca przez długi czas może być niezauważalna, ale skutecznie niszczy nasz organizm. Badanie należy wykonać raz w roku.
– oznaczenie cholesterolu całkowitego – należy kontrolować jego stężenie, bo nadmiar odkłada się w tętnicach i powoduje ich zatykanie. To prowadzi to miażdżycy, a ta powoduje choroby serca i mózgu.
– badanie kreatyniny – pozwoli ocenić funkcję nerek
– badanie stężenia elektrolitów we krwi – sód i potas, to pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia i utrzymania ciśnienia krwi na odpowiednim poziomie.
– badanie serca – nawet bez objawów, warto zrobić EKG raz w roku
– badania przesiewowe w kierunku nowotworów – kobiety powinny pamiętać o regularnych badaniach ginekologicznych, cytologii i mammografii – co dwa lata.
W Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego – mówimy głośno o tym “cichym zabójcy”, który przez lata może rozwijać się bezobjawowo.
W kraju zmaga się z nim
Dzień wcześniej było uroczyste świętowanie podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek – przygotowanych przez Małopolską Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych… a 12 maja święto w pracy.
Ukrywa się pod objawami, przypominającymi problemy z trawieniem. Zdemaskowany jest już bardzo agresywny. Pozostaje świadomość, dlatego przypominamy o nim w jego dniu.
8 maja to
6 maja, w samo południe, minutą ciszy… przy dźwięku syreny i zapalonych zniczach – uczciliśmy pamięć dr. Tomasza Soleckiego… cenionego specjalisty ortopedii ze Szpitala Uniwersyteckiego