Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

Dzień Pozytywnego Myślenia… – Czy optymiści cieszą się lepszym zdrowiem?

W styczniu, przy okazji Blue Monday - najbardziej depresyjnego dnia w roku - zwracaliśmy uwagę na to, jak negatywnie na nasze zdrowie wpływa przewlekły smutek… Z kolei 2 lutego, to dla równowagi: Dzień Pozytywnego Myślenia - okazja, żeby wspomnieć o tym: Jak korzystnie działa ono na kondycję naszego organizmu...?

Przede wszystkim, osoby, które myślą pozytywnie – dbają o siebie. Czują się lepiej, dlatego mają więcej energii i chęci, na przykład do utrzymywania zdrowej diety oraz aktywności fizycznej – ale mają też dobry i spokojny sen, który sprzyja regeneracji całego organizmu, w tym układu nerwowego. To pomaga lepiej radzić sobie ze stresem – co z kolei zwiększa odporność i zapobiega nerwobólom.

Jeżeli nie żyjemy w ciągłym napięciu – to w mniejszym stopniu jesteśmy narażeni na choroby serca czy udar mózgu. Optymiści rzadziej zapadają też na choroby nowotworowe.

Pozytywne myślenie wspiera również leczenie – osoby nastawiona, że „będzie dobrze”: lepiej znoszą wszelkie procedury medyczne, mają silniejszy organizm, większą wolę walki, a terapia w ich przypadku przynosi lepsze efekty.

Metadane strony

Aktualności

23 lutego – Światowy Dzień Walki z Depresją

Krótkie dni, brak słońca, problemy w domu i w pracy, za dużo obowiązków… – jest wiele powodów, żeby wytłumaczyć sobie: gorsze samopoczucie, ciągłe zmęczenie i zniechęcenie. Trzeba jednak pamiętać, że kryzys mija… natomiast przewlekły smutek, a także przedłużające się poczucie niemocy i beznadziei – wymaga konsultacji ze specjalistą.

23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją – o której mówi się, że jest chorobą duszy i ciała. Nieleczona może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem i samobójstwa – można jednak też zdiagnozować ją odpowiednio wcześnie i rozpocząć terapię.

Jak rozpoznać depresję? O tym dr Jaromira Iwolska-Sokołowska – kier. Oddziału Dziennego Psychoterapii w

Czytaj więcej »

11 lutego – Światowy Dzień Chorego

Każdy, w każdej chwili może stać się pacjentem – dlatego tak ważne jest, żeby chorych traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. A skoro zdrowie nie jest dane raz na zawsze, to Światowy Dzień Chorego jest także okazją do tego, żeby o tym przypomnieć. W zabieganych czasach zapominamy o tym jak ważne są: właściwy tryb życia, profilaktyka i wczesna diagnostyka.

Czytaj więcej »

4 LUTEGO – Światowy Dzień Walki z Rakiem

„Jeszcze coś mi znajdą…” – to wciąż zbyt często powtarzany argument przez osoby, które nie chcą się badać.
Tymczasem to „coś” znalezione odpowiednio wcześnie – można pokonać.
4 lutego – to Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content