Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

FESTYN PO SĄSIEDZKU… SPOTKANIE Z SENIORAMI

Na co dzień, to pacjenci przychodzą do Szpitala i to już po pomoc – z dolegliwościami i niepokojem... Tym razem, to nasz personel medyczny – poza gabinetami i oddziałami, za to w otoczeniu zieleni – spotkał się ze starszymi osobami, żeby wyprzedzić ewentualne problemy. Niedziela, 4 czerwca – upłynęła nam pod znakiem „Festynu Seniora” - zorganizowanego przez Parafię Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Krakowie. Wydarzenie odbywało się po sąsiedzku, w Parku im. Wincentego a Paulo – czyli po drugiej stronie ulicy...

Przy stanowisku Szpitala MSWiA, można było zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi, ale też skonsultować swoje wątpliwości. Nie brakowało osób, które chciały porozmawiać, dopytać… Mamy nadzieję, ze udało nam się pomóc: doradzić, uspokoić i pokierować. Każdy zainteresowany mógł zaopatrzyć się w ulotki informacyjne lub „Dzienniczek pacjenta” –  w którym zapisuje się codzienne wyniki pomiaru ciścnienia. Na stolikach nie zabrakło także najnowszego wydania Magazynu „Głos Seniora” – z którym współpracujemy. O możliwościach i aktywnościach seniorów – mówił na scenie Łukasz Salwarowski – redaktor naczelny gazety.

AKTYWNOŚĆ – to słowo, to klucz do radosnej jesieni życia… takiej w dobrym zdrowiu i samopoczuciu oraz możliwie najlepszej kondycji. Ruch i ćwiczenia to podstawa… taką receptę na długowieczność – także na scenie – wypisał dr n.med. Krzysztof Czarnobilski, internista, geriatra, dyrektor ds. lecznictwa w Szpitalu MSWiA w Krakowie. Seniorzy zresztą wzięli sobie do serca te zalecenia – bo chwilę później uczestniczyli już w gimnastyce na powietrzu.

Były więc wykłady o zdrowiu i aktywności – także tej społecznej… ale też historie z życia – opowiadane przez osoby starsze i opiekunów. Cały czas podkreślano jak ważna jest rola seniorów i jak cenne jest ich doświadczenie. 

Osoby, które odwiedziły festyn – mogły również: skonsultować się z fizjoterapeutą i radcą prawnym, ale też dowiedzieć się: co oferują instytucje, które wspierają seniorów i ich opiekunów. Były jednak i takie osoby, które przyszły po prostu porozmawiać z wolontariuszami – przy kawie, herbacie i ciastku… albo posłuchać koncertu w cieniu drzew – bo choć dzień był bardzo ciepły, to jednak park dawał duże szanse na „ucieczkę” przed słońcem. Dodatkowo stanął wielki namiot, który dawał tę ochronę – o której zresztą osoby starsze powinny pamiętać.

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 seniorów, wśród nich także osoby samotne – które miały okazję zjeść drugie śniadanie albo ciepły posiłek w towarzystwie.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, którzy odwiedzili nasze stanowisko – za rozmowę, uśmiech i zaufanie…

Aktualności

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta w Szpitalu MSWiA w Krakowie

Jak chronić siebie i swoich bliskich przed wielolekowością, ale też upadkami i urazami? Jak prawidłowo odżywiać się w trakcie pobytu w szpitalu i po powrocie do domu? Jaką profilaktykę stosować przed operacją i po zabiegu, aby zminimalizować ryzyko zakażeń? Na te i te postawione przez pacjentów pytania – odpowiadali nasi specjaliści: dr n.med. Krzysztof Czarnobilski – geriatra, dr n.med. Mateusz Curyło – fizjoterapeuta, mgr Agnieszka Karelus – dietetyk i lek. Magda Baran – specjalista chorób zakaźnych. Spotkanie odbyło się w ramach Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta.

Czytaj więcej »

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA PACJENTA – zapraszamy na spotkanie z naszymi specjalistami…

Gdzie jest ta granica, kiedy leki przestają pomagać – a zaczynają szkodzić? Jak zażywać je bezpiecznie? Kto i kiedy narażony jest na upadki i urazy? Jak poruszać się bezpiecznie?
Na te i inne pytania – które będą chcieli zadać pacjenci i ich bliscy – nasi specjaliści odpowiedzą w poniedziałek, 18 września, przy okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta.

Czytaj więcej »

LATO W PEŁNI… – Uwaga na upały!

Za nami weekend z tropikalnymi, ponad 30-stopniowymi temperaturami. Na szczęście, w naszej Izbie Przyjęć nie było pacjentów z objawami odwodnienia, ani osób starszych – skarżących się na osłabienie czy przyspieszone bicie serca. To oznacza, że prośby i apele przynoszą efekty- a seniorzy dbają o siebie podczas upałów.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content