Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

FESTYN PO SĄSIEDZKU… SPOTKANIE Z SENIORAMI

Na co dzień, to pacjenci przychodzą do Szpitala i to już po pomoc – z dolegliwościami i niepokojem... Tym razem, to nasz personel medyczny – poza gabinetami i oddziałami, za to w otoczeniu zieleni – spotkał się ze starszymi osobami, żeby wyprzedzić ewentualne problemy. Niedziela, 4 czerwca – upłynęła nam pod znakiem „Festynu Seniora” - zorganizowanego przez Parafię Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Krakowie. Wydarzenie odbywało się po sąsiedzku, w Parku im. Wincentego a Paulo – czyli po drugiej stronie ulicy...

Przy stanowisku Szpitala MSWiA, można było zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi, ale też skonsultować swoje wątpliwości. Nie brakowało osób, które chciały porozmawiać, dopytać… Mamy nadzieję, ze udało nam się pomóc: doradzić, uspokoić i pokierować. Każdy zainteresowany mógł zaopatrzyć się w ulotki informacyjne lub „Dzienniczek pacjenta” –  w którym zapisuje się codzienne wyniki pomiaru ciścnienia. Na stolikach nie zabrakło także najnowszego wydania Magazynu „Głos Seniora” – z którym współpracujemy. O możliwościach i aktywnościach seniorów – mówił na scenie Łukasz Salwarowski – redaktor naczelny gazety.

AKTYWNOŚĆ – to słowo, to klucz do radosnej jesieni życia… takiej w dobrym zdrowiu i samopoczuciu oraz możliwie najlepszej kondycji. Ruch i ćwiczenia to podstawa… taką receptę na długowieczność – także na scenie – wypisał dr n.med. Krzysztof Czarnobilski, internista, geriatra, dyrektor ds. lecznictwa w Szpitalu MSWiA w Krakowie. Seniorzy zresztą wzięli sobie do serca te zalecenia – bo chwilę później uczestniczyli już w gimnastyce na powietrzu.

Były więc wykłady o zdrowiu i aktywności – także tej społecznej… ale też historie z życia – opowiadane przez osoby starsze i opiekunów. Cały czas podkreślano jak ważna jest rola seniorów i jak cenne jest ich doświadczenie. 

Osoby, które odwiedziły festyn – mogły również: skonsultować się z fizjoterapeutą i radcą prawnym, ale też dowiedzieć się: co oferują instytucje, które wspierają seniorów i ich opiekunów. Były jednak i takie osoby, które przyszły po prostu porozmawiać z wolontariuszami – przy kawie, herbacie i ciastku… albo posłuchać koncertu w cieniu drzew – bo choć dzień był bardzo ciepły, to jednak park dawał duże szanse na „ucieczkę” przed słońcem. Dodatkowo stanął wielki namiot, który dawał tę ochronę – o której zresztą osoby starsze powinny pamiętać.

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 seniorów, wśród nich także osoby samotne – które miały okazję zjeść drugie śniadanie albo ciepły posiłek w towarzystwie.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, którzy odwiedzili nasze stanowisko – za rozmowę, uśmiech i zaufanie…

Aktualności

17.04 – 24.04.2024r. – Ogólnopolski Tydzień dla Serca

Choroby układu krążenia są przyczyną aż 46% zgonów – te polskie dane, to jeden z najgorszych wyników w Europie.
Obchodzony w naszym kraju Tydzień dla Serca – ma zwrócić uwagę na to, że podstawą w walce o poprawę statystyk, są proste zmiany, które możemy wprowadzić do naszej codzienności.

Czytaj więcej »

18 kwietnia – Europejski Dzień Praw Pacjenta

Czternaście żelaznych punktów zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta – to podstawowe prawa, gwarantujące wysoki poziom ochrony zdrowia.
Każdy powinien znać swoje prawa, dlatego dziś – w Europejskim Dniu Praw Pacjenta – przypominamy o nich…

Czytaj więcej »

“Moje zdrowie, moje prawo” – Światowy Dzień Zdrowia

“Moje zdrowie, moje prawo” – to hasło tegorocznego Dnia Zdrowia, który obchodzony jest 7 kwietnia. Ma ono przypominać o tym, że każdy człowiek ma prawo do:
dostępu do usług zdrowotnych, pomocy i opieki medycznej;
edukacji i informacji; życia w prozdrowotnych warunkach z: bezpieczną wodą pitną i pożywieniem, czystym powietrzem i środowiskiem, godnym miejscem zamieszkania i pracy.

Czytaj więcej »

Wielkanoc 2024

Życzymy przede wszystkim zdrowia, ale też wiosennej energii – która zmobilizuje do odejścia od stołów i odrobiny ruchu… dla lepszej kondycji fizycznej i psychicznej.
Pogody na zewnątrz i w środku, rodzinnej atmosfery…
RADOSNYCH ŚWIĄT!

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content