
17 maja – Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego
W Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego – mówimy głośno o tym “cichym zabójcy”, który przez lata może rozwijać się bezobjawowo.
W kraju zmaga się z nim
Doktor Czarnobilski podkreśla, że ilu seniorów – tyle sposobów na to, żeby żyć jak najdłużej, w dobrym zdrowiu i możliwie najlepszej kondycji… jest jednak coś, co łączy wszystkich: „Jest tutaj jeden wspólny element, który się powtarza… to jest ruch. Przykładem może być pacjentka, która mówiła, że mieszkała na czwartym piętrze w bloku bez windy i dlatego była zmuszona do chodzenia codziennie po schodach na zakupy…”
Warto wiedzieć, że to: jak będzie wyglądała nasza starość i ile będzie trwała – w 50% zależy od nas… tylko 20% to geny, kolejne 20% to środowisko, a zaledwie 10% – to organizacja służby zdrowia.
Więcej na temat starości i długowieczności – można dowiedzieć się, słuchając podcastu Krzysztofa Urbaniaka „Wykład otwarty”, którego gościem był dr n.med. Krzysztof Czarnobilski,
albo czytając książkę „Geriatra radzi… Do starości trzeba się przygotować” dr Krzysztof Czarnobilski
W Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego – mówimy głośno o tym “cichym zabójcy”, który przez lata może rozwijać się bezobjawowo.
W kraju zmaga się z nim
Dzień wcześniej było uroczyste świętowanie podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek – przygotowanych przez Małopolską Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych… a 12 maja święto w pracy.
Ukrywa się pod objawami, przypominającymi problemy z trawieniem. Zdemaskowany jest już bardzo agresywny. Pozostaje świadomość, dlatego przypominamy o nim w jego dniu.
8 maja to
6 maja, w samo południe, minutą ciszy… przy dźwięku syreny i zapalonych zniczach – uczciliśmy pamięć dr. Tomasza Soleckiego… cenionego specjalisty ortopedii ze Szpitala Uniwersyteckiego