Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

„Geriatra radzi… Do starości trzeba się przygotować” – książka i wywiad…

Wiedza poparta doświadczeniem, codzienną praktyką i rozmowami z pacjentami – zwłaszcza tymi, którzy zbliżają się do swoich setnych urodzin. Wiele osób z pewnością chciałoby dowiedzieć się: Jak oni to zrobili, że dożyli tak sędziwego wieku? Dr n.med. Krzysztof Czarnobilski – internista, geriatra, dyrektor ds. lecznictwa w Szpitalu MSWiA w Krakowie – przyznaje, że skoro ma taką możliwość... to zadaje to pytanie w imieniu wszystkich, którzy chcieliby poznać odpowiedź i w ten sposób - wspólnie ze swoimi pacjentami – wypisał receptę na długowieczność, którą można znaleźć w książce „Geriatra radzi... Do starości trzeba się przygotować.”

Doktor Czarnobilski podkreśla, że ilu seniorów – tyle sposobów na to, żeby żyć jak najdłużej, w dobrym zdrowiu i możliwie najlepszej kondycji… jest jednak coś, co łączy wszystkich: „Jest tutaj jeden wspólny element, który się powtarza… to jest ruch. Przykładem może być pacjentka, która mówiła, że mieszkała na czwartym piętrze w bloku bez windy i dlatego była zmuszona do chodzenia codziennie po schodach na zakupy…”

Warto wiedzieć, że to: jak będzie wyglądała nasza starość i ile będzie trwała – w 50% zależy od nas… tylko 20% to geny, kolejne 20% to środowisko, a zaledwie 10% – to organizacja służby zdrowia.

Więcej na temat starości i długowieczności – można dowiedzieć się, słuchając podcastu Krzysztofa Urbaniaka „Wykład otwarty”, którego gościem był dr n.med. Krzysztof Czarnobilski,

albo czytając książkę „Geriatra radzi… Do starości trzeba się przygotować” dr Krzysztof Czarnobilski

Geriatra radzi... do starości trzeba się przygotować

Aktualności

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta w Szpitalu MSWiA w Krakowie

Jak chronić siebie i swoich bliskich przed wielolekowością, ale też upadkami i urazami? Jak prawidłowo odżywiać się w trakcie pobytu w szpitalu i po powrocie do domu? Jaką profilaktykę stosować przed operacją i po zabiegu, aby zminimalizować ryzyko zakażeń? Na te i te postawione przez pacjentów pytania – odpowiadali nasi specjaliści: dr n.med. Krzysztof Czarnobilski – geriatra, dr n.med. Mateusz Curyło – fizjoterapeuta, mgr Agnieszka Karelus – dietetyk i lek. Magda Baran – specjalista chorób zakaźnych. Spotkanie odbyło się w ramach Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta.

Czytaj więcej »

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA PACJENTA – zapraszamy na spotkanie z naszymi specjalistami…

Gdzie jest ta granica, kiedy leki przestają pomagać – a zaczynają szkodzić? Jak zażywać je bezpiecznie? Kto i kiedy narażony jest na upadki i urazy? Jak poruszać się bezpiecznie?
Na te i inne pytania – które będą chcieli zadać pacjenci i ich bliscy – nasi specjaliści odpowiedzą w poniedziałek, 18 września, przy okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta.

Czytaj więcej »

LATO W PEŁNI… – Uwaga na upały!

Za nami weekend z tropikalnymi, ponad 30-stopniowymi temperaturami. Na szczęście, w naszej Izbie Przyjęć nie było pacjentów z objawami odwodnienia, ani osób starszych – skarżących się na osłabienie czy przyspieszone bicie serca. To oznacza, że prośby i apele przynoszą efekty- a seniorzy dbają o siebie podczas upałów.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content