Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

„Geriatra radzi… Do starości trzeba się przygotować” – książka i wywiad…

Wiedza poparta doświadczeniem, codzienną praktyką i rozmowami z pacjentami – zwłaszcza tymi, którzy zbliżają się do swoich setnych urodzin. Wiele osób z pewnością chciałoby dowiedzieć się: Jak oni to zrobili, że dożyli tak sędziwego wieku? Dr n.med. Krzysztof Czarnobilski – internista, geriatra, dyrektor ds. lecznictwa w Szpitalu MSWiA w Krakowie – przyznaje, że skoro ma taką możliwość... to zadaje to pytanie w imieniu wszystkich, którzy chcieliby poznać odpowiedź i w ten sposób - wspólnie ze swoimi pacjentami – wypisał receptę na długowieczność, którą można znaleźć w książce „Geriatra radzi... Do starości trzeba się przygotować.”

Doktor Czarnobilski podkreśla, że ilu seniorów – tyle sposobów na to, żeby żyć jak najdłużej, w dobrym zdrowiu i możliwie najlepszej kondycji… jest jednak coś, co łączy wszystkich: „Jest tutaj jeden wspólny element, który się powtarza… to jest ruch. Przykładem może być pacjentka, która mówiła, że mieszkała na czwartym piętrze w bloku bez windy i dlatego była zmuszona do chodzenia codziennie po schodach na zakupy…”

Warto wiedzieć, że to: jak będzie wyglądała nasza starość i ile będzie trwała – w 50% zależy od nas… tylko 20% to geny, kolejne 20% to środowisko, a zaledwie 10% – to organizacja służby zdrowia.

Więcej na temat starości i długowieczności – można dowiedzieć się, słuchając podcastu Krzysztofa Urbaniaka „Wykład otwarty”, którego gościem był dr n.med. Krzysztof Czarnobilski,

albo czytając książkę „Geriatra radzi… Do starości trzeba się przygotować” dr Krzysztof Czarnobilski

Geriatra radzi... do starości trzeba się przygotować

Aktualności

17.04 – 24.04.2024r. – Ogólnopolski Tydzień dla Serca

Choroby układu krążenia są przyczyną aż 46% zgonów – te polskie dane, to jeden z najgorszych wyników w Europie.
Obchodzony w naszym kraju Tydzień dla Serca – ma zwrócić uwagę na to, że podstawą w walce o poprawę statystyk, są proste zmiany, które możemy wprowadzić do naszej codzienności.

Czytaj więcej »

18 kwietnia – Europejski Dzień Praw Pacjenta

Czternaście żelaznych punktów zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta – to podstawowe prawa, gwarantujące wysoki poziom ochrony zdrowia.
Każdy powinien znać swoje prawa, dlatego dziś – w Europejskim Dniu Praw Pacjenta – przypominamy o nich…

Czytaj więcej »

“Moje zdrowie, moje prawo” – Światowy Dzień Zdrowia

“Moje zdrowie, moje prawo” – to hasło tegorocznego Dnia Zdrowia, który obchodzony jest 7 kwietnia. Ma ono przypominać o tym, że każdy człowiek ma prawo do:
dostępu do usług zdrowotnych, pomocy i opieki medycznej;
edukacji i informacji; życia w prozdrowotnych warunkach z: bezpieczną wodą pitną i pożywieniem, czystym powietrzem i środowiskiem, godnym miejscem zamieszkania i pracy.

Czytaj więcej »

Wielkanoc 2024

Życzymy przede wszystkim zdrowia, ale też wiosennej energii – która zmobilizuje do odejścia od stołów i odrobiny ruchu… dla lepszej kondycji fizycznej i psychicznej.
Pogody na zewnątrz i w środku, rodzinnej atmosfery…
RADOSNYCH ŚWIĄT!

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content