
17 maja – Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego
W Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego – mówimy głośno o tym “cichym zabójcy”, który przez lata może rozwijać się bezobjawowo.
W kraju zmaga się z nim
Na początek to, co optymistyczne: dłuższy dzień, więcej słońca, wyższe temperatury – to zastrzyk energii i wzmacniająca dawka pozytywnego myślenia. Te zmiany z pewnością odczuje nasza psychika – a wewnętrzny spokój i optymizm mają korzystny wpływ na naszą kondycję.
Z pewnością to, że można więcej czasu spędzać na powietrzu i mieć kontakt z naturą oraz zielenią – której z niemal z dnia na dzień będzie coraz więcej – nie jest bez znaczenia dla zdrowia psychicznego: zmniejsza się stres i poprawia nastrój.
Skoro wszystko wokół się zmienia – to sami też powinniśmy wprowadzić pewne zmiany…
Na początek menu – warto ograniczyć tłuste, typowo zimowe posiłki i spożywać więcej warzyw oraz owoców.
Skoro dni są dłuższego i bardziej słoneczne, a przyroda do tego zachęca – należy przestawić się z trybu spoczynku na aktywność. Mniej siedzenia na kanapie – więcej spacerów.
To czas, żeby przestać myśleć o tym, że zawiedliśmy siebie w kwestii realizacji noworocznych postanowień – teraz z pewnością znajdziemy siłę na nowe plany, a to też poprawia naszą kondycję psychiczną.
Wiosenne zagrożenia:
Alergie – to trudny czas dla osób uczulonych na pyłki drzew (w marcu są to m.in.: topole, leszczyny i wierzby, a w kwietniu: brzoza, dąb, jesion). Pod koniec maja – do drzew dołączą pylące trawy…Efekt? Kaszel, katar, łzawienie oczu, zapalenie spojówek, swędzenie nosa i gardła. Warto udać się do alergologa.
Infekcje – gwałtowne zmiany pogody i temperatur powodują, że nie wiemy jak się ubrać. W efekcie: przegrzewamy się albo marzniemy. Warto suplementować witaminę C, która wzmacnia odporność i wychodzić na spacery – łatwiej złapać infekcję w ogrzewanych pomieszczeniach.
Wiosenne przesilenie – mówiliśmy o wiosennej energii, ale czasem w zamian mogą pojawić się: zmęczenie, apatia, senność, osłabienie, problemy z koncentracją. Takie objawy mogą pojawić się na przełomie marca/kwietnia i związane są właśnie z tymi zmianami wokół nas, które oddziałują na nasz organizm. Trzeba przeczekać, cały czas myśląc o tym – że przed nami piękny i ciepły czas pełen: słońca i wycieczek.
W Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego – mówimy głośno o tym “cichym zabójcy”, który przez lata może rozwijać się bezobjawowo.
W kraju zmaga się z nim
Dzień wcześniej było uroczyste świętowanie podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek – przygotowanych przez Małopolską Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych… a 12 maja święto w pracy.
Ukrywa się pod objawami, przypominającymi problemy z trawieniem. Zdemaskowany jest już bardzo agresywny. Pozostaje świadomość, dlatego przypominamy o nim w jego dniu.
8 maja to
6 maja, w samo południe, minutą ciszy… przy dźwięku syreny i zapalonych zniczach – uczciliśmy pamięć dr. Tomasza Soleckiego… cenionego specjalisty ortopedii ze Szpitala Uniwersyteckiego