Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

Jak zadbać o zdrowie na wiosnę?

Przyszła wyczekiwana wiosna, a wraz z nią zmiany w przyrodzie… Czy przekładają się one na to, co dzieje się z naszym organizmem?

Na początek to, co optymistyczne: dłuższy dzień, więcej słońca, wyższe temperatury – to zastrzyk energii i wzmacniająca dawka pozytywnego myślenia. Te zmiany z pewnością odczuje nasza psychika – a wewnętrzny spokój i optymizm mają korzystny wpływ na naszą kondycję.

Z pewnością to, że można więcej czasu spędzać na powietrzu i mieć kontakt z naturą oraz zielenią – której z niemal z dnia na dzień będzie coraz więcej – nie jest bez znaczenia dla zdrowia psychicznego: zmniejsza się stres i poprawia nastrój.

Skoro wszystko wokół się zmienia – to sami też powinniśmy wprowadzić pewne zmiany…

  • Na początek menu – warto ograniczyć tłuste, typowo zimowe posiłki i spożywać więcej warzyw oraz owoców.

  • Skoro dni są dłuższego i bardziej słoneczne, a przyroda do tego zachęca – należy przestawić się z trybu spoczynku na aktywność. Mniej siedzenia na kanapie – więcej spacerów.

  • To czas, żeby przestać myśleć o tym, że zawiedliśmy siebie w kwestii realizacji noworocznych postanowień – teraz z pewnością znajdziemy siłę na nowe plany, a to też poprawia naszą kondycję psychiczną.

Wiosenne zagrożenia:

  • Alergie – to trudny czas dla osób uczulonych na pyłki drzew (w marcu są to m.in.: topole, leszczyny i wierzby, a w kwietniu: brzoza, dąb, jesion). Pod koniec maja – do drzew dołączą pylące trawy…Efekt? Kaszel, katar, łzawienie oczu, zapalenie spojówek, swędzenie nosa i gardła. Warto udać się do alergologa.

  • Infekcje – gwałtowne zmiany pogody i temperatur powodują, że nie wiemy jak się ubrać. W efekcie: przegrzewamy się albo marzniemy. Warto suplementować witaminę C, która wzmacnia odporność i wychodzić na spacery – łatwiej złapać infekcję w ogrzewanych pomieszczeniach.

  • Wiosenne przesilenie – mówiliśmy o wiosennej energii, ale czasem w zamian mogą pojawić się: zmęczenie, apatia, senność, osłabienie, problemy z koncentracją. Takie objawy mogą pojawić się na przełomie marca/kwietnia i związane są właśnie z tymi zmianami wokół nas, które oddziałują na nasz organizm. Trzeba przeczekać, cały czas myśląc o tym – że przed nami piękny i ciepły czas pełen: słońca i wycieczek.

Metadane strony

Aktualności

17.04 – 24.04.2024r. – Ogólnopolski Tydzień dla Serca

Choroby układu krążenia są przyczyną aż 46% zgonów – te polskie dane, to jeden z najgorszych wyników w Europie.
Obchodzony w naszym kraju Tydzień dla Serca – ma zwrócić uwagę na to, że podstawą w walce o poprawę statystyk, są proste zmiany, które możemy wprowadzić do naszej codzienności.

Czytaj więcej »

18 kwietnia – Europejski Dzień Praw Pacjenta

Czternaście żelaznych punktów zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta – to podstawowe prawa, gwarantujące wysoki poziom ochrony zdrowia.
Każdy powinien znać swoje prawa, dlatego dziś – w Europejskim Dniu Praw Pacjenta – przypominamy o nich…

Czytaj więcej »

“Moje zdrowie, moje prawo” – Światowy Dzień Zdrowia

“Moje zdrowie, moje prawo” – to hasło tegorocznego Dnia Zdrowia, który obchodzony jest 7 kwietnia. Ma ono przypominać o tym, że każdy człowiek ma prawo do:
dostępu do usług zdrowotnych, pomocy i opieki medycznej;
edukacji i informacji; życia w prozdrowotnych warunkach z: bezpieczną wodą pitną i pożywieniem, czystym powietrzem i środowiskiem, godnym miejscem zamieszkania i pracy.

Czytaj więcej »

Wielkanoc 2024

Życzymy przede wszystkim zdrowia, ale też wiosennej energii – która zmobilizuje do odejścia od stołów i odrobiny ruchu… dla lepszej kondycji fizycznej i psychicznej.
Pogody na zewnątrz i w środku, rodzinnej atmosfery…
RADOSNYCH ŚWIĄT!

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content