Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Jak zadbać o zdrowie na wiosnę?

Przyszła wyczekiwana wiosna, a wraz z nią zmiany w przyrodzie… Czy przekładają się one na to, co dzieje się z naszym organizmem?

Na początek to, co optymistyczne: dłuższy dzień, więcej słońca, wyższe temperatury – to zastrzyk energii i wzmacniająca dawka pozytywnego myślenia. Te zmiany z pewnością odczuje nasza psychika – a wewnętrzny spokój i optymizm mają korzystny wpływ na naszą kondycję.

Z pewnością to, że można więcej czasu spędzać na powietrzu i mieć kontakt z naturą oraz zielenią – której z niemal z dnia na dzień będzie coraz więcej – nie jest bez znaczenia dla zdrowia psychicznego: zmniejsza się stres i poprawia nastrój.

Skoro wszystko wokół się zmienia – to sami też powinniśmy wprowadzić pewne zmiany…

  • Na początek menu – warto ograniczyć tłuste, typowo zimowe posiłki i spożywać więcej warzyw oraz owoców.

  • Skoro dni są dłuższego i bardziej słoneczne, a przyroda do tego zachęca – należy przestawić się z trybu spoczynku na aktywność. Mniej siedzenia na kanapie – więcej spacerów.

  • To czas, żeby przestać myśleć o tym, że zawiedliśmy siebie w kwestii realizacji noworocznych postanowień – teraz z pewnością znajdziemy siłę na nowe plany, a to też poprawia naszą kondycję psychiczną.

Wiosenne zagrożenia:

  • Alergie – to trudny czas dla osób uczulonych na pyłki drzew (w marcu są to m.in.: topole, leszczyny i wierzby, a w kwietniu: brzoza, dąb, jesion). Pod koniec maja – do drzew dołączą pylące trawy…Efekt? Kaszel, katar, łzawienie oczu, zapalenie spojówek, swędzenie nosa i gardła. Warto udać się do alergologa.

  • Infekcje – gwałtowne zmiany pogody i temperatur powodują, że nie wiemy jak się ubrać. W efekcie: przegrzewamy się albo marzniemy. Warto suplementować witaminę C, która wzmacnia odporność i wychodzić na spacery – łatwiej złapać infekcję w ogrzewanych pomieszczeniach.

  • Wiosenne przesilenie – mówiliśmy o wiosennej energii, ale czasem w zamian mogą pojawić się: zmęczenie, apatia, senność, osłabienie, problemy z koncentracją. Takie objawy mogą pojawić się na przełomie marca/kwietnia i związane są właśnie z tymi zmianami wokół nas, które oddziałują na nasz organizm. Trzeba przeczekać, cały czas myśląc o tym – że przed nami piękny i ciepły czas pełen: słońca i wycieczek.

Metadane strony

Aktualności

Szpital Przyjazny Seniorom

“Chciałbym, żeby szpital zapewniał nie tylko leczenie w sensie medycznym… ale też opiekę psychologiczną, dietetyczną, rehabilitacyjną – czyli wszystko to, czego potrzebują seniorzy. Chcemy, żeby

Czytaj więcej »

XI Międzynarodowe SENIORALIA

Równo rok temu, nasz ówczesny Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa gościł na X Międzynarodowych Senioraliach w Krakowie i ze sceny motywował do aktywnego życia, pełnego: radości,

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content