Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

Nowoczesna i kompleksowa rehabilitacja w Szpitalu MSWiA w Krakowie

Nowy wygląd po remoncie, nowe (dodatkowe) zabiegi, nowa nazwa i zupełnie nowy oddział stacjonarny... Co te zmiany oznaczają dla pacjentów? Wyjaśnia dr n. med. Mateusz Curyło – nowy kierownik Zakładu Rehabilitacji.

Zamiast Zakładu Usprawniania Leczniczego – Zakład Rehabilitacji. Dlaczego zmieniła się nazwa?

Ta wcześniejsza nazwa była mocno historyczna, a obiegowo już nie funkcjonuje – dlatego, że świadczenia tego typu nazywamy rehabilitacją albo fizjoterapią.

A czy pacjentom łatwiej jest zapamiętać tę nową nazwę?

Nowi pacjenci mieli bardzo duży kłopot, żeby trafić na rehabilitację. Często pytali o nią, stojąc pod napisem: Zakład Usprawniania Leczniczego – nie rozumieli tego, że to właśnie jest rehabilitacja. I to było największą motywacją dla mnie… żeby to zmienić tak, aby pacjenci mogli nas łatwiej odnaleźć.

A to nie jedyna nowość?

Cały czas się zmieniamy. Jesteśmy po dużym remoncie: sale są unowocześnione, w każdej jest klimatyzacja – zatem pacjenci mają dużo większy komfort. Dodatkowo mamy hydroterapię oraz laser wysokoenergetyczny, których wcześniej nie było – realizujemy świadczenia w zakresie masaży wirowych, zarówno kończyn dolnych, jak i kończyn górnych. Nasza rejestracja jest już w najbardziej dostępnym dla pacjentów miejscu, czyli po prawej stronie od wejścia – wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom, staramy się być bardziej dostępni i nowocześni.

Dla kogo są te nowe zabiegi: hydroterapia i leczenie masażami wirowymi?

Dla bardzo dużej grupy pacjentów – choćby po urazach i zabiegach operacyjnych, ale i dla osób z niedowładami oraz z zaburzeniami neurologicznymi. Mamy zatem tutaj pacjentów: ortopedycznych, chirurgicznych, a także neurologicznych.

Z jakich jeszcze zabiegów pacjenci mogą korzystać?

Realizujemy świadczenia finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i jest to między innymi: indywidualna fizjoterapia z pacjentem, laseroterapia, elektroterapia – czyli prądy przeciwbólowe i przeciwzapalne. Aplikujemy też leki za pomocą zabiegów elektroterapii w zabiegu jonoforezy, wykonujemy ultradźwięki fonoforezy, realizujemy krioterapię azotem, a także leczenie polem magnetycznym. Oprócz tego, mamy masażystów – także jesteśmy bardzo kompleksowym ośrodkiem, który zapewnia świadczenia dla właściwie każdej grupy pacjentów.

Na przykład, dla licznej grupy pacjentów po operacjach?

I przed operacjami. Teraz mówimy o „prehabilitacji” – to jest nowe pojęcie, które coraz bardziej przebija się do praktyki klinicznej i oznacza przygotowanie pacjenta do zabiegu. Tak mówi świat i my chcemy być takim ośrodkiem, który będzie realizował nie tylko świadczenia rehabilitacyjne – już po wykonanych zabiegach – ale chcemy też przygotowywać pacjenta do zabiegu, choćby w zakresie chirurgii kostno-stawowej czy chirurgii brzucha i klatki piersiowej

Co daje prehabilitacja?

Przede wszystkim, skraca okres rekonwalescencji. Pacjent jest przygotowany do zabiegu i wie, co go czeka. Możemy podać taki przykład często wykonywanego zabiegu, jakim są alloplastyki stawów kolanowych czy biodrowych. Mamy pacjenta, który przed takim zabiegiem przechodzi leczenie fizjoterapeutyczne. Pracujemy nad: zakresem ruchomości jego stawu, siłą mięśniową i mobilnością. Uczymy go poruszać się o kulach i odpowiednich ćwiczeń, które będzie wykonywał w pierwszych dobach pooperacyjnychomawiamy także proces pionizacji i reedukacji chodu. Taki pacjent jest przygotowany psychicznie – przygotowany jest też jego narząd ruchu do tego zabiegu. Pacjent wyposażony jest w wiedzę, na temat tego: co go czeka, co powinien mieć ze sobą w szpitalu, jak powinien się zachować i jak będzie przebiegał proces samej rehabilitacji. To z powodu braku tej wiedzy – u osoby przed zabiegiem – rodzi się największy strach. Przygotowanie psychiczne i fizyczne – odgrywa ogromną rolę w odzyskiwaniu sprawności.

To jest nowoczesne podejście?

O prehabilitacji mówi się już od jakiegoś czasu, natomiast do klinicznej praktyki przedziera się nieśmiało i nadszedł czas, żeby zacząć o tym mówić, zacząć edukować – żeby pacjenci mieli wiedzę, żeby mogli z niej korzystać i żeby lekarze klinicyści kierowali na prehabilitację, bo ona daje pacjentom ogromne korzyści.

Mamy więcej nowości?

Bardzo dużą nowością i krokiem milowym jest nasz nowy Oddział Neurologiczny – Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej – wyposażony w nowoczesny sprzęt. To miejsce rehabilitacji dla pacjentów z chorobami neurologicznymi, czyli na przykład: trafia do nas osoba po udarze, przebywa na oddziale i jest leczona stacjonarnie. Będziemy też leczyli pacjentów, którzy mają choroby demielinizacyjne i zwyrodnieniowe oraz urazy rdzenia kręgowego czy choroby nerwów obwodowych.

Brakowało takiego oddziału?

Takich oddziałów brakuje, a potrzeb jest coraz więcej – zwłaszcza, że przybywa osób starszych, które częściej wymagają takiej pomocy.

Jakie są jeszcze plany?

Dalszego rozwoju i unowocześniania. Perspektywę mamy obiecującą, bo jest nowy oddział, nowoczesny i wyremontowany Zakład Rehabilitacji oraz duży, interdyscyplinarny zespół: lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów, neurologopedów, terapeutów zajęciowych – więc w zakresie kompleksowości leczenia rehabilitacyjnego jesteśmy na wysokim poziomie.

A efekty są widoczne?

Oczywiście. Pacjenci przyjeżdża leżący i wychodzą o własnych siłach – bardzo często tak się zdarza. To jest największa satysfakcja w naszej pracy, gdy mamy pacjentów na przykład po udarach – w słabym kontakcie… a po kilku, kilkunastu tygodniach intensywnej fizjoterapii – są spionizowani i poruszają się samodzielnie.

Dziękuję za rozmowę.

dr n. med. Mateusz Curyło - Kierownik Zakładu Rehabilitacji

Metadane strony

Aktualności

Za nami kolejna z cyklu konferencji adresowanych do funkcjonariuszy służb mundurowych – organizowanych przez Szpital MSWiA w Krakowie

Sala wypełniona po brzegi, wykłady na temat: samobójstw, stresu i jego konsekwencji oraz uzależnień. Wśród prelegentów: prof. dr hab. n.med. Dominika Dudek – kierownik Katedry Psychiatrii Dorosłych CM UJ w Krakowie, prof. dr hab. n.med. Małgorzata Janas-Kozik –
kierownik Katedry Psychiatrii i Psychoterapii SUM w Katowicach, dr n.med. Krzysztof Styczeń – specjalista psychiatra ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Lidia Tkaczyk – psycholog, psychoterapeuta ze Szpitala MSWiA i dr n.med. Michał Zabojszcz – dyrektor SP ZOZ MSWiA w Krakowie.
15 listopada, w Kinie Mikro w Krakowie – odbyła się konferencja „Stres i mechanizmy destrukcyjne w pracy Funkcjonariuszy Służb Mundurowych”, organizowana

Czytaj więcej »

VI Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki – patronat honorowy Szpitala MSWiA w Krakowie

Jak powinna wyglądać bezpieczna przestrzeń wokół seniora? W jaki sposób dostosować ją do potrzeb zmieniającego się z wiekiem organizmu człowieka – tak, aby mógł poruszać się w niej swobodnie i samodzielnie? Jak likwidować bariery? To tematy, na które eksperci z różnych dziedzin wypowiadali się podczas VI Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki, który 16 listopada odbył się w Krakowie, w Kinie Kijów.

Czytaj więcej »

14 listopada – ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

To epidemia XXI wieku – pierwsza choroba niezakaźna, która przez ONZ uznana została za pandemię. To oznacza, że rozprzestrzenia się bardzo szybko – a Polska jest na czele państw europejskich, które problem dotyka najmocniej.

14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy – obchodzony po to, żeby edukować i przypominać o zagrożeniu.

Czytaj więcej »

„Stres i mechanizmy destrukcyjne w pracy Funkcjonariuszy Służb Mundurowych” – zaproszenie na konferencję naukowo-szkoleniową

Uzależnienia, depresje, zaburzenia snu czy wypalenie zawodowe – to tylko kilka problemów, z którymi mogą mierzyć się pracownicy służb mundurowych. Specjaliści przypominają, że są skuteczne formy terapii i psychoedukacji – trzeba tylko pokonać wstyd, chcieć zadbać o siebie i zwrócić się po pomoc. O tym, jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia są: przewlekły stres i stan ciągłego napięcia emocjonalnego – będzie można dowiedzieć się w trakcie konferencji organizowanej przez Szpital MSWiA w Krakowie: 15 listopada w Kinie Mikro, przy ul. Juliusza Lea 5, w godz.: 9:00 – 15:00.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content