
17 maja – Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego
W Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego – mówimy głośno o tym “cichym zabójcy”, który przez lata może rozwijać się bezobjawowo.
W kraju zmaga się z nim
Choroby neurologiczne, jak choćby udary i niektóre zabiegi chirurgiczne – to sytuacje, w których pacjent często na nowo musi uczyć się podstawowych aktywności życia codziennego. Tutaj – pod fachową opieką – wykonuje pierwsze ćwiczenia na sali chorych, a później stopniowo ją opuszcza i rozpoczyna dalszą rehabilitację, w której istotną rolę odgrywa nowoczesny sprzęt.
„Istotą rehabilitacji w ramach oddziału jest usprawnianie w zakresie nie tylko funkcji ruchowych, ale i funkcji poznawczych i behawioralnych. Niezmiernie ważny jest też fakt, iż szpital jest szpitalem wielospecjalistycznym – a zatem skutecznie mogą być leczone także schorzenia inne niż neurologiczne – co jest szczególnie istotne u chorych starszych, z wielochorobowością. Warto również wspomnieć, iż istniejące w naszym szpitalu standardy pozwalają na rehabilitację praktycznie bezpośrednio po epizodzie neurologicznym…” – mówi dr n.med. Konrad Jerzy Bernacki, kierownik Pododdziału Rehabilitacji Neurologicznej.
Wszystkie działania zmierzają do tego, aby pacjent opuścił oddział samodzielnie. „Tutaj jest zarówno fizjoterapia, jak i neurologopeda, terapeuta zajęciowy oraz psycholog – także kompleksowa, całodobowa opieka lekarska i pielęgniarska…” – wyjaśnia dr n.med. Mateusz Curyło, kierownik Zakładu Rehabilitacji.
A jakie nowoczesne rozwiązania znajdziemy na nowym oddziale?
Jednym z nich jest Biofeedback – czyli urządzenie, które zachęca do wykonywania ruchów, działając na podstawie biologicznego sprzężenia zwrotnego. Pacjent stara się naśladować to, co widzi na ekranie – dzięki czemu na przykład podnosi rękę i zakreśla nią łuk w powietrzu, co byłoby dla niego dużo trudniejsze bez takiej, dodatkowej stymulacji. Ogromną rolę w przywracaniu sprawności, odgrywają też roboty rehabilitacyjne – służące do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych.
Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej – liczy piętnaście łóżek i to czwarte takie miejsce na medycznej mapie Krakowa. Zapotrzebowanie na takie oddziały będzie rosło, bo w związku ze starzejącym się społeczeństwem – choroby neurologiczne występują coraz częściej.
Wcześniej, pacjenci po hospitalizacji musieli sami szukać pomocy, a czas w rehabilitacji odgrywa ogromną rolę. Teraz, w jednym miejscu mogą wracać do pełnego zdrowia.
W Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego – mówimy głośno o tym “cichym zabójcy”, który przez lata może rozwijać się bezobjawowo.
W kraju zmaga się z nim
Dzień wcześniej było uroczyste świętowanie podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek – przygotowanych przez Małopolską Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych… a 12 maja święto w pracy.
Ukrywa się pod objawami, przypominającymi problemy z trawieniem. Zdemaskowany jest już bardzo agresywny. Pozostaje świadomość, dlatego przypominamy o nim w jego dniu.
8 maja to
6 maja, w samo południe, minutą ciszy… przy dźwięku syreny i zapalonych zniczach – uczciliśmy pamięć dr. Tomasza Soleckiego… cenionego specjalisty ortopedii ze Szpitala Uniwersyteckiego