Kolędowanie z Artystami…
Było radośnie i refleksyjnie… wzruszająco oraz z humorem… – czyli cała paleta świątecznych emocji.
19 grudnia, w samo południe kolędowaliśmy z naszymi wspaniałymi Gośćmi,
Sezon jesienno-zimowy jest trudny dla osób starszych – łatwiej popadają w depresję i są szczególnie narażone na grypę. To okres, w którym mamy mało słońca, a to powoduje niedobór witaminy D – dlatego należy ją suplementować, a seniorzy powinni ją przyjmować przez cały rok. Warto też pozostawić odsłonięte okna – światło dzienne ma działanie antydepresyjne. Nie przegrzewajmy mieszkań… 25 st. C to stanowczo za dużo – temperatura nie powinna przekraczać 21 st. C.
Szczególnie ważny – o tej porze roku i w czasie nadchodzącej zimy – jest regularny sen. Zarwana noc prowadzi do obniżenia odporności. Pamiętajmy, by nie zrywać się z łóżka po przebudzeniu… Nagłe ruchy dla ciała osoby starszej nie są korzystne – lepiej dłużej poleżeć i wykonać proste ćwiczenia rozciągające.
Jak najczęściej spacerujmy – już dziesięciominutowy marszobieg wystarczy, by utrzymać dobrą kondycję. Unikajmy jednak większych skupisk ludzi – to może uchronić nas przed przeziębieniem czy grypą. Pamiętajmy o profilaktyce. Osoby starsze nie powinny zastanawiać się: czy warto szczepić się przeciwko grypie. Mimo, że to nie zabezpieczy nas przed chorobą w 100% – to może złagodzić objawy innych infekcji i uchronić przed groźnymi powikłaniami, jak: niewydolność krążenia i oddychania czy zapalenie opon mózgowych. Trzeba podkreślić, że po 65. roku życia jesteśmy bardziej podatni na choroby zakaźne. Pamiętajmy także, że aktywny senior – to zdrowy senior. Niech zatem jesienna szaruga czy zimowe mrozy nie powstrzymują nikogo przed odrobiną ruchu.
Było radośnie i refleksyjnie… wzruszająco oraz z humorem… – czyli cała paleta świątecznych emocji.
19 grudnia, w samo południe kolędowaliśmy z naszymi wspaniałymi Gośćmi,
Z dumą informujemy, że SP ZOZ MSWiA w krakowie znalazł się na liście „Najlepiej zarządzanych szpitali publicznych w Polsce”, zajmując IX miejsce w kategorii „Kontrakt
21 listopada 2024 r. – to Światowy Dzień Rzucania Palenia, a 20 listopada – obchodzony był Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc…
To, że
Czy warto odnotowywać wszystkie dni, poświęcone problemom zdrowotnym? Większość tak, bo nie tylko leczymy – ale też edukujemy… a to są takie znaki ostrzegawcze, przystanki