Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

PAKIET ONKOLOGICZNY w Szpitalu MSWiA w Krakowie – nowotwory kręgosłupa i kości…

Ból kręgosłupa - kiedy wymaga konsultacji?

Praca siedząca w połączeniu z brakiem ruchu, wady postawy czy wiek… powodów bólu kręgosłupa może być wiele i zwykle są bagatelizowane. Zazwyczaj: zmiana pozycji ciała, proste ćwiczenia rozciągające czy środek przeciwbólowy – pozwalają na powrót do normalnego funkcjonowania. Jednak, gdy ból: promieniuje, staje się uciążliwy, znacząco utrudnia wykonywanie codziennych czynności i nic nie przynosi ulgi – a wręcz dolegliwości nasilają się, zwłaszcza w nocy i w pozycji siedzącej – wtedy warto udać się do specjalisty… tym bardziej, gdy dodatkowo obserwujemy:

 • spadek masy ciała
 • bóle i zawroty głowy
 • drętwienie kończyn i zaburzenie czucia
 • bóle kości
 • osłabienie i pogorszenie kondycji
 • gorączkę lub stan podgorączkowy
 • utratę apetytu
 • powiększone węzły chłonne

Diagnostyka guzów w obrębie kręgosłupa…

W wykryciu zmian pomagają m.in. tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Trzeba jednak pamiętać, że diagnoza: „nowotwór kręgosłupa” – często nie oznacza końca poszukiwań przyczyny problemów ze zdrowiem. Najczęściej guzy zlokalizowane w tym miejscu są nowotworami przerzutowymi – a zatem gdzieś w organizmie, np. w: płucach, piersi czy prostacie… choroba pojawiła się wcześniej.

Nowotwór kości…

Tak, jak w przypadku kręgosłupa – nowotwory kości są najczęściej efektem tego, że choroba zaatakowała inną część organizmu: nerkę, żołądek, tarczycę czy płuca. Takie zmiany wymagają więc pilnej, dalszej diagnostyki – która odpowie na pytanie: Gdzie nowotwór pojawił się najpierw? Zdarza się jednak i tak, że chorzy wcześniej dowiadują się o przerzutach – a dopiero później o ich przyczynie.

Jakie są objawy nowotworu kości?

 • Ból – tak jak w przypadku nowotworu w obrębie kręgosłupa – dokuczliwy, nasilający się z czasem i w nocy, na który nie pomagają środki przeciwbólowe
 • Spadek masy ciała
 • Niedokrwistość
 • Obrzęk kończyny, stan zapalny, przykurcze, mrowienie
 • Mniejsza sprawność i podatność na złamania

W wykryciu tego nowotworu również pomaga diagnostyka obrazowa, a czasami konieczna jest także biopsja – czyli pobranie materiału ze zmiany do badań pod mikroskopem.

Leczenie:

 • chirurgiczne – polega na usunięciu chorej części kości ze zdrowymi fragmentami – co dla pacjenta oznacza rehabilitację i walkę o powrót do sprawności…
 • onkologiczne – włączenie chemioterapii i radioterapii.

Trzeba też podjąć kolejne kroki, żeby ustalić: czy było to jedyne miejsce zajęte przez chorobę – najczęściej niestety tak nie jest…

Dlatego rola Oddziału Ortopedycznego – w ramach którego, w naszym Szpitalu realizowany jest PAKIET ONKOLOGICZNY – jest ogromna… bo zadaniem tutejszych specjalistów jest nie tylko diagnoza: czy pacjent ma nowotwór kości lub kręgosłupa i rozpoczęcie leczenia… ale przede wszystkim muszą tak pokierować chorego, żeby jak najszybciej zlokalizować: Gdzie w organizmie problem pojawił się wcześniej…?

Zdjęcie przedstawia mężczyznę z bolącym kręgosłupem

Aktualności

17.04 – 24.04.2024r. – Ogólnopolski Tydzień dla Serca

Choroby układu krążenia są przyczyną aż 46% zgonów – te polskie dane, to jeden z najgorszych wyników w Europie.
Obchodzony w naszym kraju Tydzień dla Serca – ma zwrócić uwagę na to, że podstawą w walce o poprawę statystyk, są proste zmiany, które możemy wprowadzić do naszej codzienności.

Czytaj więcej »

18 kwietnia – Europejski Dzień Praw Pacjenta

Czternaście żelaznych punktów zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta – to podstawowe prawa, gwarantujące wysoki poziom ochrony zdrowia.
Każdy powinien znać swoje prawa, dlatego dziś – w Europejskim Dniu Praw Pacjenta – przypominamy o nich…

Czytaj więcej »

“Moje zdrowie, moje prawo” – Światowy Dzień Zdrowia

“Moje zdrowie, moje prawo” – to hasło tegorocznego Dnia Zdrowia, który obchodzony jest 7 kwietnia. Ma ono przypominać o tym, że każdy człowiek ma prawo do:
dostępu do usług zdrowotnych, pomocy i opieki medycznej;
edukacji i informacji; życia w prozdrowotnych warunkach z: bezpieczną wodą pitną i pożywieniem, czystym powietrzem i środowiskiem, godnym miejscem zamieszkania i pracy.

Czytaj więcej »

Wielkanoc 2024

Życzymy przede wszystkim zdrowia, ale też wiosennej energii – która zmobilizuje do odejścia od stołów i odrobiny ruchu… dla lepszej kondycji fizycznej i psychicznej.
Pogody na zewnątrz i w środku, rodzinnej atmosfery…
RADOSNYCH ŚWIĄT!

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content