Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

Pakiet onkologiczny w Szpitalu MSWiA w Krakowie – nowotwory przewodu pokarmowego i tarczycy…

Pakiet Onkologiczny realizowany jest w Szpitalu MSWiA w Krakowie od początku kwietnia... a to daje dostęp do szybkiej diagnostyki i leczenia - pacjentom z podejrzeniem nowotworu. Pakiet obejmuje trzy oddziały – wśród nich: Oddział Chirurgiczny. Poniżej rozmowa z kierownikiem Oddziału - dr n.med. Krzysztofem Kosowskim...

Jakie nowotwory diagnozowane są na Oddziale Chirurgicznym?

KK: Potrafimy zdiagnozować większość nowotworów… Przede wszystkim dysponujemy różnymi, skutecznymi metodami, które dają nam taką możliwość. Na Oddziale Chirurgicznym koncentrujemy się przede wszystkim na nowotworach przewodu pokarmowego… ale operujemy tutaj też tarczycę.

To zacznijmy od przewodu pokarmowego… O którym nowotworze możemy powiedzieć na początek?

O tym, który występuje najczęściej… czyli jelita grubego. Jeszcze czterdzieści lat temu, najczęstszym nowotworem u mężczyzn był rak żołądka – który w tej chwili pojawia się znacznie rzadziej. Teraz na
pierwszym miejscu są właśnie nowotwory jelita grubego. Objawy nie są charakterystyczne i mogą być mylone z innymi, niegroźnymi problemami… to są: wzdęcia, uczucie niepełnego wypróżniania, może pojawić się krew w stolcu… ale te dolegliwości mogą pojawić się także przy okazji innych chorób. Mówimy oczywiście o wczesnych objawach, bo objawy późne są już ewidentne i bardzo często tragiczne.

Skoro objawy nie są charakterystyczne, to kiedy powinniśmy skonsultować je ze specjalistą?

Gdy zauważymy, że wzdęcia nasilają się i dodatkowo wyraźnie chudniemy… Natomiast to, co w tych wczesnych objawach może zaniepokoić pacjenta i lekarza – to zmiana rytmu wypróżnień. Taki pacjent powinien zostać skierowany na badanie kolonoskopowe – które jest najbardziej precyzyjnym badaniem. O nowotworze jelita grubego trzeba również myśleć wtedy, gdy w rodzinie występowała już ta choroba. Mówimy tutaj o pierwszej linii: mama, tata, dziadek… dlatego, że część nowotworów jelita grubego ma tło genetyczne i one zwykle w następnym pokoleniu ujawniają się w młodszym wieku. Dlatego mimo, że rak jelita grubego najczęściej dotyczy osób po sześćdziesiątym roku życia… To nie można bagatelizować objawów nawet u dwudziesto, trzydziestolatków – jeżeli chorował ktoś w rodzinie…

Często jednak chorzy szukają pomocy bardzo późno?

Tak. Mamy stosunkowo duży odsetek tych pacjentów, którzy nigdy w życiu nie robili sobie żadnych badań, nigdy nie podejrzewano u nich nowotworu i nagle trafiają na Oddział Chirurgiczny: „na ostro” – jak my to mówimy – czyli z objawami na przykład niedrożności układu pokarmowego. Wtedy zabieg musi być wykonywany natychmiast, bez przygotowania i wówczas rokowania są już niestety gorsze – bo pacjent trafia z zaawansowaną chorobą nowotworową.

Kolejnymi nowotworami układu pokarmowego są: rak żołądka, rak wątroby, rak trzustki… Zwłaszcza o tym ostatnim mówi się, że trudno zdiagnozować go odpowiednio wcześnie…

Niestety objawy często występują dopiero wtedy, gdy nowotwór jest w fazie rozsiewu… czyli dał przerzuty. Naszą uwagę powinny zwrócić: bóle zlokalizowane w nadbrzuszu, bóle opasujące, chudnięcie, męczliwość… a także depresja, która często poprzedza rozwój nowotworu – choć zwykle nie bierzemy tego pod uwagę.

W przypadku raka trzustki – kardynalnym objawem jest jednak żółtaczka. Jeżeli nowotwór jest zlokalizowany w pobliżu dróg żółciowych – a na ogół tak jest – to wówczas żółtaczka może być jego pierwszym objawem.

Żółtaczka związana jest także z nowotworami wątroby?

Żółtaczka, to jest objaw oczywisty… Natomiast w przypadku nowotworów pierwotnych – bo w wątrobie lokalizują się też przerzuty innych nowotworów – objawy niestety mogą być bardzo zamaskowane. Przede wszystkim wątroba nie boli… nie ma unerwienia czuciowego – w zawiązku z tym, ból wątroby pojawia się niezwykle późno… wtedy, kiedy nowotwór jest zaawansowany. Pamiętajmy, że są proste badania ultrasonograficzne – dzięki którym możemy zdiagnozować nowotwory wątroby bardzo wcześnie. Zawsze powinno nas niepokoić: przewlekłe zmęczenie, nagła utrata masy ciała, ale też nasilające się nudności czy odbijania, których wcześniej nie było… To powinno skłonić do kontaktu ze specjalistą. Szczególną uwagę zwracamy na objawy, które utrzymują się powyżej trzech tygodni… nawet, jeżeli nie mają dużego nasilenia – to warto je skontrolować. Czasami wystarczy zwykłe badanie krwi – jeżeli dzieje się coś złego, to możemy to zauważyć już w morfologii.

Jeszcze jednym nowotworem – spoza układu pokarmowego – o którym warto powiedzieć kilka zdań, to nowotwór tarczycy. Jakie daje objawy?

Na pewno nie należy ignorować: uczucia napięcia w okolicy szyi czy przewlekłej chrypki… Natomiast znów nie są to objawy, które są charakterystyczne i to wcale nie musi być nowotwór… To może być choćby nadczynność tarczycy czy schorzenia immunologiczne… ale, żeby to wiedzieć – to trzeba problem zdiagnozować: skonsultować ze specjalistą i wykonać przynajmniej badanie USG. Trzeba zaznaczyć, że nowotwory tarczycy mogą wystąpić już u trzydziesto i czterdziestolatków.

Jak możemy zminimalizować ryzyko zachorowania na nowotwory?

Na pewno sposób życia, stres, depresja… mogą mieć wpływ na rozwój nowotworu. To błąd genetyczny, z którym walczy nasz układ immunologiczny. Każdy z nas miał już wielokrotnie nowotwór w ciągu życia… ale o tym nie wiemy. Wie o tym natomiast nasz układ immunologiczny, który go pokonał. Dlatego nowotwory najczęściej występują u osób starszych… bo układ immunologiczny słabnie. On jest najsilniejszy w młodości, a później słabnie… i wtedy pojawiają się błędy genetyczne, które nie są usuwane przez nasze siły obronne. Udowodnione jest też, że: stany depresyjne, ciągłe zmęczenie, praca nocna – obniżają poziom naszej obrony immunologicznej. Dlatego należy: wysypiać się, odżywiać racjonalnie – nie dopuszczać do otyłości, co również ma wpływ na rozwój nowotworów. Powinniśmy także kontrolować poziom cholesterolu we krwi. Lepiej być aktywnym fizycznie, spożywać duże ilości jarzyn – to na pewno w jakimś stopniu przeciwdziała rozwojowi nowotworów. Warto też zrezygnować z używek: papierosów i alkoholu – który osłabia nasze siły immunologiczne i prowadzi do uszkodzenia wątroby – a na tym tle, też mogą
rozwijać się nowotwory. Kluczowa jest oczywiście czujność, która powinna rosnąć wraz z wiekiem.

Jakie korzyści dla pacjentów wynikają z tego, ze w Szpitalu realizowany jest Pakiet Onkologiczny, m.in. właśnie na Oddziale Chirurgicznym?

Pakiet ułatwia wielospecjalistyczną opiekę nad pacjentem. Przyspiesza drogę chorego od lekarza pierwszego kontaktu do specjalisty i od jednego specjalisty do drugiego. I to jest jeden cel pakietu – że chory otrzyma pomoc szybciej: omija kolejki i terminy. A drugi cel jest taki, że daje szpitalowi możliwość pozyskania dodatkowych pieniędzy na leczenie chorego, bo gdy mamy ratować czyjeś życie to nie obowiązują nas limity. To jest taki ujednolicony plan działania, który ustalają wspólnie: chirurg, onkolog, radiolog, radioterapeuta… wszyscy specjaliści zebrani na konsylium – wspólnie wytyczają pacjentowi ścieżkę leczenia… krótszą, niż gdyby nie było pakietu. To zwiększa jego szanse na pokonanie choroby.

Dziękuję za rozmowę.

Pakiet onkologiczny w Szpitalu MSWiA w Krakowie - zdjęcie przedstawią kobietę siedzącą na łóżku trzymającą ręce na brzuchu i cierpiącą z powodu bólu

Aktualności

17.04 – 24.04.2024r. – Ogólnopolski Tydzień dla Serca

Choroby układu krążenia są przyczyną aż 46% zgonów – te polskie dane, to jeden z najgorszych wyników w Europie.
Obchodzony w naszym kraju Tydzień dla Serca – ma zwrócić uwagę na to, że podstawą w walce o poprawę statystyk, są proste zmiany, które możemy wprowadzić do naszej codzienności.

Czytaj więcej »

18 kwietnia – Europejski Dzień Praw Pacjenta

Czternaście żelaznych punktów zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta – to podstawowe prawa, gwarantujące wysoki poziom ochrony zdrowia.
Każdy powinien znać swoje prawa, dlatego dziś – w Europejskim Dniu Praw Pacjenta – przypominamy o nich…

Czytaj więcej »

“Moje zdrowie, moje prawo” – Światowy Dzień Zdrowia

“Moje zdrowie, moje prawo” – to hasło tegorocznego Dnia Zdrowia, który obchodzony jest 7 kwietnia. Ma ono przypominać o tym, że każdy człowiek ma prawo do:
dostępu do usług zdrowotnych, pomocy i opieki medycznej;
edukacji i informacji; życia w prozdrowotnych warunkach z: bezpieczną wodą pitną i pożywieniem, czystym powietrzem i środowiskiem, godnym miejscem zamieszkania i pracy.

Czytaj więcej »

Wielkanoc 2024

Życzymy przede wszystkim zdrowia, ale też wiosennej energii – która zmobilizuje do odejścia od stołów i odrobiny ruchu… dla lepszej kondycji fizycznej i psychicznej.
Pogody na zewnątrz i w środku, rodzinnej atmosfery…
RADOSNYCH ŚWIĄT!

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content