Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

ZNIESIENIE OBOWIĄZKU ZASŁANIANIA UST I NOSA W PRZYCHODNIACH I SZPITALACH…

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia: 1 lipca 2023 r. odwołany zostaje stan zagrożenia epidemicznego - wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, wywołującym COVID-19. Oznacza to, że zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek w przychodniach i szpitalach... jednak nie znikną one zupełnie:

„Personel medyczny nadal będzie nosił maseczki podczas kontaktu z pacjentem, który tego wymaga – czyli na przykład w przypadku osoby, która ma osłabiony układ odpornościowy po chemioterapii… albo, gdy pacjent ma wyraźne objawy infekcji – żeby nie przenosić jej na siebie i innych. Tutaj nic się nie zmieniło… ” – tłumaczy lek. Magda Baran, przewodnicząca Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w SP ZOZ MSWiA w Krakowie i apeluje o odpowiedzialność:

„W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli osoba odwiedzająca ma infekcje górnych dróg oddechowych: kaszle, kicha i musi odwiedzić pacjenta – to ma obowiązek założenia maseczki w trosce o bezpieczeństwo bliskich i innych osób przebywających w szpitalu…”

Pamiętajmy też, że jeżeli mamy infekcje górnych dróg oddechowych, ale musimy iść do lekarza albo apteki – to nadal powinniśmy zakładać maseczki, żeby nie zagrażać innym. Mimo, że znacznie rzadziej niż w sezonie infekcyjnym – to jednak wciąż zdarzają się przypadki zachorowania na COVID-19 czy grypę.

Aktualności

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta w Szpitalu MSWiA w Krakowie

Jak chronić siebie i swoich bliskich przed wielolekowością, ale też upadkami i urazami? Jak prawidłowo odżywiać się w trakcie pobytu w szpitalu i po powrocie do domu? Jaką profilaktykę stosować przed operacją i po zabiegu, aby zminimalizować ryzyko zakażeń? Na te i te postawione przez pacjentów pytania – odpowiadali nasi specjaliści: dr n.med. Krzysztof Czarnobilski – geriatra, dr n.med. Mateusz Curyło – fizjoterapeuta, mgr Agnieszka Karelus – dietetyk i lek. Magda Baran – specjalista chorób zakaźnych. Spotkanie odbyło się w ramach Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta.

Czytaj więcej »

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA PACJENTA – zapraszamy na spotkanie z naszymi specjalistami…

Gdzie jest ta granica, kiedy leki przestają pomagać – a zaczynają szkodzić? Jak zażywać je bezpiecznie? Kto i kiedy narażony jest na upadki i urazy? Jak poruszać się bezpiecznie?
Na te i inne pytania – które będą chcieli zadać pacjenci i ich bliscy – nasi specjaliści odpowiedzą w poniedziałek, 18 września, przy okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta.

Czytaj więcej »

LATO W PEŁNI… – Uwaga na upały!

Za nami weekend z tropikalnymi, ponad 30-stopniowymi temperaturami. Na szczęście, w naszej Izbie Przyjęć nie było pacjentów z objawami odwodnienia, ani osób starszych – skarżących się na osłabienie czy przyspieszone bicie serca. To oznacza, że prośby i apele przynoszą efekty- a seniorzy dbają o siebie podczas upałów.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content