Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

ZNIESIENIE OBOWIĄZKU ZASŁANIANIA UST I NOSA W PRZYCHODNIACH I SZPITALACH…

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia: 1 lipca 2023 r. odwołany zostaje stan zagrożenia epidemicznego - wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, wywołującym COVID-19. Oznacza to, że zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek w przychodniach i szpitalach... jednak nie znikną one zupełnie:

„Personel medyczny nadal będzie nosił maseczki podczas kontaktu z pacjentem, który tego wymaga – czyli na przykład w przypadku osoby, która ma osłabiony układ odpornościowy po chemioterapii… albo, gdy pacjent ma wyraźne objawy infekcji – żeby nie przenosić jej na siebie i innych. Tutaj nic się nie zmieniło… ” – tłumaczy lek. Magda Baran, przewodnicząca Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w SP ZOZ MSWiA w Krakowie i apeluje o odpowiedzialność:

„W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli osoba odwiedzająca ma infekcje górnych dróg oddechowych: kaszle, kicha i musi odwiedzić pacjenta – to ma obowiązek założenia maseczki w trosce o bezpieczeństwo bliskich i innych osób przebywających w szpitalu…”

Pamiętajmy też, że jeżeli mamy infekcje górnych dróg oddechowych, ale musimy iść do lekarza albo apteki – to nadal powinniśmy zakładać maseczki, żeby nie zagrażać innym. Mimo, że znacznie rzadziej niż w sezonie infekcyjnym – to jednak wciąż zdarzają się przypadki zachorowania na COVID-19 czy grypę.

Aktualności

23 lutego – Światowy Dzień Walki z Depresją

Krótkie dni, brak słońca, problemy w domu i w pracy, za dużo obowiązków… – jest wiele powodów, żeby wytłumaczyć sobie: gorsze samopoczucie, ciągłe zmęczenie i zniechęcenie. Trzeba jednak pamiętać, że kryzys mija… natomiast przewlekły smutek, a także przedłużające się poczucie niemocy i beznadziei – wymaga konsultacji ze specjalistą.

23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją – o której mówi się, że jest chorobą duszy i ciała. Nieleczona może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem i samobójstwa – można jednak też zdiagnozować ją odpowiednio wcześnie i rozpocząć terapię.

Jak rozpoznać depresję? O tym dr Jaromira Iwolska-Sokołowska – kier. Oddziału Dziennego Psychoterapii w

Czytaj więcej »

11 lutego – Światowy Dzień Chorego

Każdy, w każdej chwili może stać się pacjentem – dlatego tak ważne jest, żeby chorych traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. A skoro zdrowie nie jest dane raz na zawsze, to Światowy Dzień Chorego jest także okazją do tego, żeby o tym przypomnieć. W zabieganych czasach zapominamy o tym jak ważne są: właściwy tryb życia, profilaktyka i wczesna diagnostyka.

Czytaj więcej »

4 LUTEGO – Światowy Dzień Walki z Rakiem

„Jeszcze coś mi znajdą…” – to wciąż zbyt często powtarzany argument przez osoby, które nie chcą się badać.
Tymczasem to „coś” znalezione odpowiednio wcześnie – można pokonać.
4 lutego – to Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content