Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ w rocznicę odkrycia insuliny…

Szacuje się, że cukrzycę może mieć co najmniej 3 miliony Polaków – jednak nawet 25% nie wie, że choruje. Dlatego trzeba przypominać o tym, żeby wykonywać pomiary poziomu cukru we krwi i zwracać uwagę na objawy, takie jak: suchość w ustach, większy głód i pragnienie, częstsze oddawanie moczu, nagła utrata masy ciała, osłabienie i większa męczliwość, problemy z koncentracją...

Podstawą profilaktyki jest prozdrowotny styl życia: „Odpowiednia dieta bogata w warzywa… warto zwrócić uwagę choćby na to, żeby mięso nie było tłuste…” – mówi lek. Zofia Nakonieczna-Nitka, diabetolog w Szpitalu MSWiA w Krakowie. Kluczowa jest aktywność fizyczna, a z wiekiem – czujność powinna być większa, bo niski poziom cukru jest szczególnie niebezpieczny dla seniorów: „Oznacza niewłaściwe odżywienie mózgu… może dojść do jego niedotlenienia i do upadków, co jest bardzo groźne w przypadku osób starszych…” – tłumaczy dr n.med. Krzysztof Czarnobilski, internista, geriatra, dyrektor ds. lecznictwa w Szpitalu MSWiA w Krakowie.

27 czerwca, naszą Poradnię Diabetologiczną odwiedziła ekipa TVP3 Kraków – nasi specjaliści wypowiadali się na temat cukrzycy w serwisie informacyjnym KRONIKA.

Aktualności

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta w Szpitalu MSWiA w Krakowie

Jak chronić siebie i swoich bliskich przed wielolekowością, ale też upadkami i urazami? Jak prawidłowo odżywiać się w trakcie pobytu w szpitalu i po powrocie do domu? Jaką profilaktykę stosować przed operacją i po zabiegu, aby zminimalizować ryzyko zakażeń? Na te i te postawione przez pacjentów pytania – odpowiadali nasi specjaliści: dr n.med. Krzysztof Czarnobilski – geriatra, dr n.med. Mateusz Curyło – fizjoterapeuta, mgr Agnieszka Karelus – dietetyk i lek. Magda Baran – specjalista chorób zakaźnych. Spotkanie odbyło się w ramach Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta.

Czytaj więcej »

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA PACJENTA – zapraszamy na spotkanie z naszymi specjalistami…

Gdzie jest ta granica, kiedy leki przestają pomagać – a zaczynają szkodzić? Jak zażywać je bezpiecznie? Kto i kiedy narażony jest na upadki i urazy? Jak poruszać się bezpiecznie?
Na te i inne pytania – które będą chcieli zadać pacjenci i ich bliscy – nasi specjaliści odpowiedzą w poniedziałek, 18 września, przy okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta.

Czytaj więcej »

LATO W PEŁNI… – Uwaga na upały!

Za nami weekend z tropikalnymi, ponad 30-stopniowymi temperaturami. Na szczęście, w naszej Izbie Przyjęć nie było pacjentów z objawami odwodnienia, ani osób starszych – skarżących się na osłabienie czy przyspieszone bicie serca. To oznacza, że prośby i apele przynoszą efekty- a seniorzy dbają o siebie podczas upałów.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content