Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ w rocznicę odkrycia insuliny…

Szacuje się, że cukrzycę może mieć co najmniej 3 miliony Polaków – jednak nawet 25% nie wie, że choruje. Dlatego trzeba przypominać o tym, żeby wykonywać pomiary poziomu cukru we krwi i zwracać uwagę na objawy, takie jak: suchość w ustach, większy głód i pragnienie, częstsze oddawanie moczu, nagła utrata masy ciała, osłabienie i większa męczliwość, problemy z koncentracją...

Podstawą profilaktyki jest prozdrowotny styl życia: „Odpowiednia dieta bogata w warzywa… warto zwrócić uwagę choćby na to, żeby mięso nie było tłuste…” – mówi lek. Zofia Nakonieczna-Nitka, diabetolog w Szpitalu MSWiA w Krakowie. Kluczowa jest aktywność fizyczna, a z wiekiem – czujność powinna być większa, bo niski poziom cukru jest szczególnie niebezpieczny dla seniorów: „Oznacza niewłaściwe odżywienie mózgu… może dojść do jego niedotlenienia i do upadków, co jest bardzo groźne w przypadku osób starszych…” – tłumaczy dr n.med. Krzysztof Czarnobilski, internista, geriatra, dyrektor ds. lecznictwa w Szpitalu MSWiA w Krakowie.

27 czerwca, naszą Poradnię Diabetologiczną odwiedziła ekipa TVP3 Kraków – nasi specjaliści wypowiadali się na temat cukrzycy w serwisie informacyjnym KRONIKA.

Aktualności

23 lutego – Światowy Dzień Walki z Depresją

Krótkie dni, brak słońca, problemy w domu i w pracy, za dużo obowiązków… – jest wiele powodów, żeby wytłumaczyć sobie: gorsze samopoczucie, ciągłe zmęczenie i zniechęcenie. Trzeba jednak pamiętać, że kryzys mija… natomiast przewlekły smutek, a także przedłużające się poczucie niemocy i beznadziei – wymaga konsultacji ze specjalistą.

23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją – o której mówi się, że jest chorobą duszy i ciała. Nieleczona może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem i samobójstwa – można jednak też zdiagnozować ją odpowiednio wcześnie i rozpocząć terapię.

Jak rozpoznać depresję? O tym dr Jaromira Iwolska-Sokołowska – kier. Oddziału Dziennego Psychoterapii w

Czytaj więcej »

11 lutego – Światowy Dzień Chorego

Każdy, w każdej chwili może stać się pacjentem – dlatego tak ważne jest, żeby chorych traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. A skoro zdrowie nie jest dane raz na zawsze, to Światowy Dzień Chorego jest także okazją do tego, żeby o tym przypomnieć. W zabieganych czasach zapominamy o tym jak ważne są: właściwy tryb życia, profilaktyka i wczesna diagnostyka.

Czytaj więcej »

4 LUTEGO – Światowy Dzień Walki z Rakiem

„Jeszcze coś mi znajdą…” – to wciąż zbyt często powtarzany argument przez osoby, które nie chcą się badać.
Tymczasem to „coś” znalezione odpowiednio wcześnie – można pokonać.
4 lutego – to Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content