Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Przewlekły smutek i jego wpływ na zdrowie fizyczne

Każdy ma prawo do smutku i jest to naturalna reakcja na trudną, przykrą sytuację. Jeżeli jednak ten stan przedłuża się i pogłębia, nie możemy znaleźć wyjścia albo wręcz poddajemy się – wówczas należy szukać pomocy specjalisty. Przewlekły smutek prowadzi do depresji, która nie jest obojętna dla naszego zdrowia fizycznego i ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Przede wszystkim, osoby cierpiące na depresję częściej sięgają po używki, uzależniają się od alkoholu czy nikotyny – a to rujnuje zdrowie. Niektórzy „zajadają” stres – co przyczynia się do otyłości i związanego z nią ryzyka, jakim są choćby: nadciśnienie czy cukrzyca. Dla innych: stany lękowe i nerwice, to z kolei brak apetytu i niechęć do przyjmowania posiłków – co prowadzi do utraty masy ciała i osłabienia, a taka osoba jest podatna na infekcje, ale też choroby autoimmunologiczne: toczeń rumieniowaty, zapalenie stawów czy Hashimoto.

Przewlekły smutek prowadzi także do bezsenności i ciągłego zmęczenia – a to powoduje spadek odporności. Organizm człowieka zniechęconego, który pozbawiony jest energii – nie ma takiej siły do walki z: bakteriami, wirusami i rozwijającym się stanem zapalnym, jak w przypadku osoby z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na to, że będzie lepiej. Brak energii – to również brak aktywności fizycznej, która jest kluczowa dla naszego zdrowia. Gdy nie ma motywacji do choćby krótkiego spaceru, to rośnie ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, problemów związanych z układem kostnym i ogólnym osłabieniem organizmu.

Depresji bardzo często towarzyszą też dolegliwości bólowe, związane z ciągłym napięciem, jak choćby ból: głowy, brzucha albo zlokalizowany w klatce piersiowej. Chorzy skarżą się też na uczucie duszności, nierzadko towarzyszą im także problemy skórne: wysypki, pieczenie.

Walka z przedłużającym się smutkiem, czy w efekcie z depresją – to nie jest więc tylko walka o uśmiech… Od zwycięstwa zależy też: zdrowie fizyczne, ogólne samopoczucie i dłuższe życie.

Metadane strony

Aktualności

Wybory w Szpitalu…

Pacjenci mogli oddać swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 9 czerwca, w Szpitalu MSWiA w Krakowie – mieściła się Obwodowa Komisja Wyborcza nr 429.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content