Pobyt tutaj liczy się w tygodniach – do odzyskania pełnej lub częściowej sprawności, po uszkodzeniach układu nerwowego, czyli najczęściej po udarach, ale też po: złamaniach kręgosłupa i chorobach onkologicznych kręgosłupa oraz mózgu, a także zapaleniu mózgu.
Jak przetrwać świąteczny czas w szpitalu? Nasi specjaliści przekonują, że jest on w pełni wykorzystany w terapii: “Pacjent uczy się – być może na nowo – wykonywania pewnych czynności: przebywania w grupie i kontaktów z innymi ludźmi. Pacjenci w ramach rehabilitacji neurologicznej wymagają rehabilitacji kompleksowej, zarówno fizycznej jak i psychologicznej, a także terapii zajęciowej oraz logopedycznej. Przez takie wspólne przygotowania do świąt, wspólne przeżywanie świąt – te cele terapeutyczne są realizowane…” – mówi dr n.med. Konrad J. Bernacki, kierownik Pododdziału Rehabilitacji Neurologicznej i jako przykład podaje ubieranie choinki: “Pomaga w koordynacji ruchowej i w poprawie sprawności manualnej. Poprawia też widzenie przestrzenne i wyobraźnię. Pacjent może choćby zaproponować jakiś sposób wieszania ozdób – a to wpływa na poprawę funkcji motorycznych i poznawczych.”
Składanie życzeń czy wspólne śpiewanie kolęd – wszystko pomaga w powrocie do zdrowia.
“Długi pobyt w szpitalu jest trudny dla pacjenta, szczególnie jeśli musi zostać na oddziale w czasie świąt, które są przecież takim czasem magicznym. Staramy się stworzyć tutaj choć namiastkę tej magii – poprzez kolędowanie podczas zajęć grupowych czy podczas tak prostej czynności jak ubieranie choinki. To motywuje pacjenta do rehabilitacji i powrotu do rodziny. Chodzi o to, żeby nie został wyłączony z tego życia, które toczy się na zewnątrz…” – wyjaśnia psycholog, Monika Kukułka.
Nasz Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej w świątecznym klimacie – pojawił się także w serwisie informacyjnym KRONIKA TVP3 Kraków.
Było radośnie i refleksyjnie… wzruszająco oraz z humorem… – czyli cała paleta świątecznych emocji.
19 grudnia, w samo południe kolędowaliśmy z naszymi wspaniałymi Gośćmi,
Z dumą informujemy, że SP ZOZ MSWiA w krakowie znalazł się na liście „Najlepiej zarządzanych szpitali publicznych w Polsce”, zajmując IX miejsce w kategorii „Kontrakt
21 listopada 2024 r. – to Światowy Dzień Rzucania Palenia, a 20 listopada – obchodzony był Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc…
To, że