Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

Święta w szpitalu

Choinka na Pododdziale Rehabilitacji Neurologicznej – to nie tylko dekoracja. W jej ubieraniu uczestniczyli pacjenci, którzy każdego dnia walczą o odzyskanie sprawności – dla nich, ozdabianie drzewka to forma rehabilitacji. Wyjątkowa atmosfera panuje już na wszystkich oddziałach Szpitala MSWiA w Krakowie. Personel medyczny bardzo stara się, aby pacjenci – zwłaszcza ci, którzy nie mogą jeszcze wyjść do domu – nie mieli wrażenia, że święta ich omijają.

Pobyt w szpitalu związany jest ze stresem, a czas w którym jesteśmy – dodatkowo ten stres potęguje. Każdy chciałby zdążyć do domu na święta, ale nie każdy chory będzie mógł opuścić oddział przed 24 grudnia.

W Wigilię przed kolacją, pielęgniarki – w czasie, gdy roznoszą pacjentom lekarstwa – obok mają też opłatek i każdemu składają życzenia. Pamięta o tym także lekarz podczas wieczornego obchodu…” – mówi Zofia Stalmach, pielęgniarka oddziałowa na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Geriatrii i dodaje, że to ważne zwłaszcza dla pacjentów, którzy nie mogą w tym czasie liczyć na odwiedziny: „Jest też wiele osób samotnych, do których nikt nie przyjdzie i musimy otoczyć je szczególną opieką, poświęcić im więcej czasu choćby na rozmowę. To jest bardzo istotne.”

W przypadku chorych, których odwiedzają bliscy – prosimy, aby nie przychodzili wszyscy w tym samym czasie. Związane jest to z większym ryzykiem przenoszenia infekcji – czyli z troską o bezpieczeństwo pacjentów. Personel medyczny stara się jednak stworzyć takie warunki, które umożliwiają rodzinie świętowanie na oddziale: „Przynoszą choineczki i stroiki, które stawiają przy łóżkach. Do szpitala dostarczane są ciasta i wigilijne potrawy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nasz catering też ma przygotowane menu świąteczne – jest makowiec i karp, więc o tym też pamiętamy…” – wyjaśnia Zofia Stalmach.

Ta szczególna atmosfera ma duże znaczenie dla komfortu psychicznego pacjentów, którym wyraźnie poprawia się także samopoczucie i są spokojniejsi – gdy widzą, że święta ich nie omijają, a to nie jest bez znaczenia, także dla dyżurujących lekarzy i pielęgniarek.

W miarę możliwości, lekarze starają się oczywiście wypisać ze szpitala osoby, które mogą ten czas spędzić w domach – ale to nie zawsze jest możliwe. Na Oddziale Neurologicznym z Pododdziałem Udarowym pozostają tylko pacjenci w cięższym stanie: „Odczuwamy świąteczną atmosferę, bo jest choinka, świecą się światełka i jest zdecydowanie mniej chorych. Cały czas jednak personel medyczny jest w gotowości. Z racji profilu naszego oddziału, w każdej chwili – także w wigilijny wieczór – mogą zostać przywiezieni do nas nowi pacjenci, którzy będą wymagali natychmiastowej pomocy…” – wyjaśnia lek. Adam Cyrulik, kierownik Oddziału Neurologicznego.

Życzymy więc sobie, aby to były spokojne święta…

Metadane strony

Aktualności

23 lutego – Światowy Dzień Walki z Depresją

Krótkie dni, brak słońca, problemy w domu i w pracy, za dużo obowiązków… – jest wiele powodów, żeby wytłumaczyć sobie: gorsze samopoczucie, ciągłe zmęczenie i zniechęcenie. Trzeba jednak pamiętać, że kryzys mija… natomiast przewlekły smutek, a także przedłużające się poczucie niemocy i beznadziei – wymaga konsultacji ze specjalistą.

23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją – o której mówi się, że jest chorobą duszy i ciała. Nieleczona może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem i samobójstwa – można jednak też zdiagnozować ją odpowiednio wcześnie i rozpocząć terapię.

Jak rozpoznać depresję? O tym dr Jaromira Iwolska-Sokołowska – kier. Oddziału Dziennego Psychoterapii w

Czytaj więcej »

11 lutego – Światowy Dzień Chorego

Każdy, w każdej chwili może stać się pacjentem – dlatego tak ważne jest, żeby chorych traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. A skoro zdrowie nie jest dane raz na zawsze, to Światowy Dzień Chorego jest także okazją do tego, żeby o tym przypomnieć. W zabieganych czasach zapominamy o tym jak ważne są: właściwy tryb życia, profilaktyka i wczesna diagnostyka.

Czytaj więcej »

4 LUTEGO – Światowy Dzień Walki z Rakiem

„Jeszcze coś mi znajdą…” – to wciąż zbyt często powtarzany argument przez osoby, które nie chcą się badać.
Tymczasem to „coś” znalezione odpowiednio wcześnie – można pokonać.
4 lutego – to Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content