Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

„Upadki najczęściej przytrafiają się w domu…”

Jak seniorzy mogą chronić się przed złamaniami? - rozmowa z lek. Mateuszem Gąciarzem, specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz medycyny sportowej.

Gdzie seniorzy szczególnie narażeni są na urazy i czym może zakończyć się chwila nieuwagi?

Upadki mogą przydarzyć się wszędzie. Najczęściej dochodzi do nich w domu… ale w sezonie zimowym również tam, gdzie zalegają: śnieg, lód czy woda. Można przewrócić się na przykład na chodniku czy przy wejściu do klatki schodowej – w takich sytuacjach najczęściej dochodzi do urazów okolic nadgarstka, gdy człowiek próbuje podeprzeć się w trakcie upadku. To są tak zwane „upadki z własnej wysokości”, czyli człowiek nie musi jechać na nartach, na rowerze ani wspinać się na coś – tylko wystarczy potknąć się na korytarzu i zwyczajnie wywrócić.

Natomiast najbardziej boimy się tych urazów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, czyli złamań w obrębie kości udowej – które są bardzo bolesne, prowadzą do długiego unieruchomienia oraz bardzo często wymagają leczenia operacyjnego. Osoba unieruchomiona przez dłuższy czas, narażona jest na: zaburzenia wentylacji płuc, rozwój infekcji bakteryjnych i wirusowych – które w tej sytuacji stają się jeszcze groźniejsze, a także na problemy z układem krążenia i odleżyny.

Kto najbardziej jest narażony na takie urazy?

Ryzyko złamań rośnie z wiekiem… Najczęściej więc występują one u ludzi starszych, u których obniża się ogólna sprawność: układu ruchu i układu nerwowego, a także częściej mamy do czynienia z osłabieniem wzroku. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko upadku. Dodatkowo, u osób starszych występuje osteoporoza – czyli osłabienie tkanki kostnej.  Zdarza się, że dopiero złamanie sygnalizuje nam jak kruche są kości i że mamy do czynienia z osteoporozą, która – warto zaznaczyć – częściej występuje u kobiet. Lepiej więc zainteresować się wcześniej tym problemem.

Zbliża się wiosna… Nie będzie zamarzniętych kałuży czy śniegu zalegającego na ulicach. Czy to bezpieczniejszy czas dla seniorów?

W zimie mamy epidemię złamań okolic nadgarstka… Natomiast ze złamaniami w obrębie uda spotykamy się przez cały rok, ponieważ ogromna ich część – to są złamania, do których dochodzi w domu…

Najwięcej wypadków jest właśnie w domu?

Zdecydowanie tak. To są poślizgnięcia w łazience, potknięcia o podwinięty dywan czy zasłabnięcia – związane z innymi problemami zdrowotnymi – a ich efektem jest upadek. Dlatego tak ważne jest to, żeby na wyciągnięcie ręki było coś, czego można się przytrzymać… żeby usuwać przeszkody, choćby wystające kable – o które można zahaczyć… warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie i matę antypoślizgową w łazience. W miarę możliwości, lepiej też pozbyć się wanny –  bezpieczniej jest używać kabiny prysznicowej.

Z kolei wychodząc z domu, seniorzy powinni zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie – wygodne z dobrą przyczepnością… i zwracać uwagę na warunki atmosferyczne.

Czy można stosować jakąś profilaktykę, żeby chronić się przed złamaniami?

Ważna jest suplementacja witaminy D – seniorzy powinni pamiętać o niej przez cały rok, a nie tylko w sezonie jesienno-zimowym. Warto też dbać o zdrową, zróżnicowaną dietę i o regularną aktywność fizyczną, żeby utrzymać siłę mięśniową. Tutaj trzeba zaznaczyć, że jeżeli ktoś ćwiczy przez całe życie – to efekty tego widać w podeszłym wieku. Te osoby nie tylko są bardziej sprawne fizycznie, ale też po ewentualnym złamaniu – szybciej do tej sprawności wracają. W ich przypadku jest też mniejsze ryzyko, że upadek zakończy się urazem, bo regularne obciążanie kości – wzmacnia je, co zapobiega osteoporozie. Musimy pamiętać też o tym, że kości najczęściej są otoczone przez mięśnie i to one tworzą dla nich pewien rodzaj zbroi. Jeżeli mamy większą masę mięśniową w młodości – to mamy z czego tracić na starość, gdy organizm nie ma już tak dużych zdolności do regeneracji i budowy nowych tkanek.

I tutaj DZIĘKUJĘ ZA ROZMOWĘ… bo więcej pytań będzie można zadać już 7 marca, w Zajeździe Kościuszkowskim przy ul. Białoprądnickiej 3 w Krakowie – po wykładzie naszego specjalisty, który rozpocznie się o godzinie 14.00. Tematem będą właśnie upadki seniorów i związane z nimi urazy.

ZAPRASZAMY!

Aktualności

Za nami kolejna z cyklu konferencji adresowanych do funkcjonariuszy służb mundurowych – organizowanych przez Szpital MSWiA w Krakowie

Sala wypełniona po brzegi, wykłady na temat: samobójstw, stresu i jego konsekwencji oraz uzależnień. Wśród prelegentów: prof. dr hab. n.med. Dominika Dudek – kierownik Katedry Psychiatrii Dorosłych CM UJ w Krakowie, prof. dr hab. n.med. Małgorzata Janas-Kozik –
kierownik Katedry Psychiatrii i Psychoterapii SUM w Katowicach, dr n.med. Krzysztof Styczeń – specjalista psychiatra ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Lidia Tkaczyk – psycholog, psychoterapeuta ze Szpitala MSWiA i dr n.med. Michał Zabojszcz – dyrektor SP ZOZ MSWiA w Krakowie.
15 listopada, w Kinie Mikro w Krakowie – odbyła się konferencja „Stres i mechanizmy destrukcyjne w pracy Funkcjonariuszy Służb Mundurowych”, organizowana

Czytaj więcej »

VI Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki – patronat honorowy Szpitala MSWiA w Krakowie

Jak powinna wyglądać bezpieczna przestrzeń wokół seniora? W jaki sposób dostosować ją do potrzeb zmieniającego się z wiekiem organizmu człowieka – tak, aby mógł poruszać się w niej swobodnie i samodzielnie? Jak likwidować bariery? To tematy, na które eksperci z różnych dziedzin wypowiadali się podczas VI Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki, który 16 listopada odbył się w Krakowie, w Kinie Kijów.

Czytaj więcej »

14 listopada – ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

To epidemia XXI wieku – pierwsza choroba niezakaźna, która przez ONZ uznana została za pandemię. To oznacza, że rozprzestrzenia się bardzo szybko – a Polska jest na czele państw europejskich, które problem dotyka najmocniej.

14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy – obchodzony po to, żeby edukować i przypominać o zagrożeniu.

Czytaj więcej »

„Stres i mechanizmy destrukcyjne w pracy Funkcjonariuszy Służb Mundurowych” – zaproszenie na konferencję naukowo-szkoleniową

Uzależnienia, depresje, zaburzenia snu czy wypalenie zawodowe – to tylko kilka problemów, z którymi mogą mierzyć się pracownicy służb mundurowych. Specjaliści przypominają, że są skuteczne formy terapii i psychoedukacji – trzeba tylko pokonać wstyd, chcieć zadbać o siebie i zwrócić się po pomoc. O tym, jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia są: przewlekły stres i stan ciągłego napięcia emocjonalnego – będzie można dowiedzieć się w trakcie konferencji organizowanej przez Szpital MSWiA w Krakowie: 15 listopada w Kinie Mikro, przy ul. Juliusza Lea 5, w godz.: 9:00 – 15:00.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content