Przejdź do treści

Uwaga na upały!

Rekordowe temperatury nigdy nie są obojętne dla naszego organizmu i warto o tym przypominać. Czasami wydaje nam się, że jesteśmy w pełni sił, ale osłabienie i gorsze samopoczucie mogą pojawić się nagle.

Organizm walczy z upałami – a walka prowadzi do osłabienia, dlatego wyraźnie odczuwalne mogą być: zmęczenie, problemy z koncentracją, niższa efektywność. 

W czasie upałów, rozszerzają się naczynia krwionośne – co powoduje spadek ciśnienia krwi. To z kolei jest sygnał dla serca, żeby pracowało szybciej, co może powodować jego przeciążenie.

Pamiętajmy o nawadnianiu!

Wodę popijamy jak najczęściej, a nie dopiero wtedy, gdy jesteśmy spragnieni – to już zwykle sygnał alarmowy, wysyłany przez organizm.

Utrata zbyt dużej ilości wody prowadzi do zagęszczenia krwi, a im bardziej jest ona lepka – tym większe jest ryzyko powstawania zakrzepów, a także zawałów i udarów.

W czasie rekordowych temperatur, najbardziej narażone są osoby starsze, których organizmu ma słabszą zdolność do termoregulacji. Do tego, dochodzą jeszcze choroby przewlekłe.

Wszystkie komunikaty ostrzegawcze dotyczą też dzieci – które szybciej tracą wodę i łatwiej mogą się odwodnić.

W upały, szczególnie powinny uważać osoby dotknięte chorobami sercowo-naczyniowymi, bo mogą one ulec zaostrzeniu .

Lepiej nie gasić pragnienia słodkimi napojami – wysokie stężenie cukru może działać odwadniająco.

Dobrze też wychodzić z domu rano lub pod wieczór – gdy temperatura jest łatwiejsza do zniesienia. Ubieramy się lekko i przewiewnie oraz ograniczamy zarówno aktywność fizyczną jak i dźwiganie np. ciężkich zakupów.

Nie wolno lekceważyć choćby bólu i zawrotów głowy czy zasłabnięcia.

Metadane strony

Aktualności

Szkolimy się!

Jak pomagać seniorom? Przede wszystkim trzeba lepiej zrozumieć problemy i potrzeby osób starszych. Oczywiście… Wiedza to jedno, ale kluczowa jest praktyka… i tutaj trzeba wyprzedzić

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Przejdź do treści