
Nasz specjalista w ogólnopolskim gronie ekspertów
Specjaliści z naszego Szpitala nie tylko leczą, ale też zabierają głos i dzielą się swoim doświadczeniem na forum ogólnopolskim.
Co można zrobić z miłości do siebie. Przede wszystkim dać sobie szansę na dobre zdrowie – pamiętając o najważniejszych zasadach:
rzuć palenie – warto uzmysłowić sobie, że każdy wypalony papieros, to cztery tysiące szkodliwych substancji, które wchłaniamy – a ponad 40 z nich, to substancje rakotwórcze, m.in.: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan. Pięć lat bez papierosa – zmniejsza ryzyko zachorowania na raka: płuc, jamy ustnej, krtani czy przełyku.
Dbaj o prawidłową masę ciała – im więcej tkanki tłuszczowej, tym większe ryzyko zachorowania na raka. Otyłość jest też jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju choroby wieńcowej, a także nadciśnienia i cukrzycy – a to z kolei zwiększa ryzyko zawału i udaru mózgu.
Pamiętaj o aktywności fizycznej – wystarczy 30 minut szybkiego spaceru, jazda na rowerze lub pływanie, ale nie rzadziej niż cztery razy w tygodniu. Codzienna dawka ruchu, to także: lepszy nastrój, niższy poziom stresu, szybszy i efektywniejszy proces myślenia, a także pomaga: kontrolować poziom cukru, redukować poziom cholesterolu i poprawia pojemność płuc.
Odżywiaj się zdrowo albo przynajmniej zdrowiej – nie powinno się być głodnym, dobrze jest jeść regularnie, co trzy-cztery godziny i nie podjadać pomiędzy posiłkami. Dobrze, żeby w diecie znalazły się: produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, ryby. Lepiej: zrezygnować z soli, ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, unikać cukru i słodyczy. Trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie.
Ogranicz alkohol – nadmierne jego spożycie może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia, a skutkiem tego mogą być: nadciśnienie tętnicze (ryzyko może wzrosnąć nawet o 30%), zaburzenia rytmu serca oraz krwotoczny udar mózgu. Przewlekłe spożywanie alkoholu, to ryzyko występowania: chorób wątroby, raka piersi u kobiet i raka prostaty u mężczyzn, a także nowotworów: jamy ustnej, krtani, przełyku i wątroby.
Pamiętaj o psychice – to, co w głowie ma wpływ na ciało.
Wysypiaj się – niewyspanie to ciągłe zmęczenie i rozdrażnienie. Z kolei brak snu prowadzi do zaburzenia równowagi hormonalnej, a to powoduje zwiększenie apetytu na wysokokaloryczne pokarmy. Długotrwały brak snu, to także choćby obniżenie odporności.
Pamiętaj o profilaktyce… i przypominaj o niej swoim bliskim. Ukochaną osobę warto zabrać na – cenny dla zdrowia – spacer, albo przygotować jej zdrową kolację… niekoniecznie Walentynkową.
Specjaliści z naszego Szpitala nie tylko leczą, ale też zabierają głos i dzielą się swoim doświadczeniem na forum ogólnopolskim.
Swoją pracę wykonywały z ogromnym zaangażowaniem – będąc wsparciem dla ordynatorów szpitalnych oddziałów, lekarzy, ale i pacjentów… których podnosiły na duchu dobrym słowem, uśmiechem i
Światowy Dzień Gruźlicy jest po to, aby upamiętniać odkrycie prątków tej choroby – czyli bakterii, które ją wywołują – przez niemieckiego mikrobiologa Roberta Kocha.
Dziś pierwszy dzień wiosny i być może znajdą się osoby, które oczekiwały, że w nową porę roku wejdą z większą energią.
Lidia Tkaczyk, psycholog