Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Za nami kolejna z cyklu konferencji adresowanych do funkcjonariuszy służb mundurowych – organizowanych przez Szpital MSWiA w Krakowie

Sala wypełniona po brzegi, wykłady na temat: samobójstw, stresu i jego konsekwencji oraz uzależnień. Wśród prelegentów: prof. dr hab. n.med. Dominika Dudek – kierownik Katedry Psychiatrii Dorosłych CM UJ w Krakowie, prof. dr hab. n.med. Małgorzata Janas-Kozik - kierownik Katedry Psychiatrii i Psychoterapii SUM w Katowicach, dr n.med. Krzysztof Styczeń - specjalista psychiatra ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Lidia Tkaczyk – psycholog, psychoterapeuta ze Szpitala MSWiA i dr n.med. Michał Zabojszcz - dyrektor SP ZOZ MSWiA w Krakowie. 15 listopada, w Kinie Mikro w Krakowie – odbyła się konferencja „Stres i mechanizmy destrukcyjne w pracy Funkcjonariuszy Służb Mundurowych”, organizowana przez Szpital MSWiA. Szczególne podziękowania kierujemy do dr Jaromiry Iwolskiej-Sokołowskiej – kier. Oddziału Dziennego Psychoterapii – za ogromne zaangażowanie w przygotowanie wydarzenia.

Ciągłe napięcie, ukrywające się pod mundurem – te emocje trudno rozpoznać, bo mundur oznacza siłę, a stres to słabość. Żołnierze, policjanci, strażacy, straż graniczna i służba więzienna – te grupy szczególnie narażone są na udział w traumatycznych i niebezpiecznych wydarzeniach, ale też ciąży na nich ogromna odpowiedzialność. Nie każdy potrafi poradzić sobie z tym psychicznie – zdarza się, że takie osoby muszą skorzystać z pomocy specjalisty i terapii: „Pacjenci opowiadają o zdarzeniach, w których brali udział i które są obciążające. Zwracają uwagę na to, że mają mocne poczucie przeciążenia, że nie mogą spać i nie potrafią przestać myśleć o niektórych sytuacjach – w związku z czym mają spadek wydolności, nie nie mają: siły i energii, żeby realizować powierzone im zadania…” – wyjaśnia podinsp. Bożena Ulman, kierownik Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Te sytuacje przenoszą się na życie prywatne, cierpi na tym rodzina – bardzo często dotyka to dzieci, bo młodym ludziom trudniej jest poradzić sobie z negatywnymi emocjami, które przecież wyczuwają.

Najważniejsze jest to, aby jak najszybciej otrzymać wsparcie – już w chwili, gdy pojawiają się pierwsze sygnały. Szpital MSWiA w Krakowie oferuje pomoc na Oddziale Dziennym Psychoterapii, gdzie pacjenci spędzają od kilku do kilkunastu tygodni. Pracują w grupach – w tym momencie jest tam pięćdziesiąt osób. Funkcjonariusze mówią o swoich problemach i doświadczeniach, mają zajęcia relaksacyjne – które uczą jak panować nad stresem, a także arteterapię – w trakcie której twórczo odreagowują napięcie oraz terapię zajęciową. Na Oddział można zostać przyjętym ze skierowaniem od psychiatry, albo od lekarza rodzinnego. Wsparcie można uzyskać również w Poradni, która także znajduje się przy Placu Inwalidów 3.

Naprawdę wielu pracowników służb mundurowych ma problemy ze stresem, a im dłużej ludzie pracują – tym te problemy są większe. Bardzo dużo osób zgłasza się do Poradni i na Oddział. Myślę, że te statystyki są rosnące – w związku z tym, że zwiększa się świadomość, że można uzyskać pomoc. Ludzie mają coraz większą świadomość, że różne trudności psychologiczne można leczyć…” – mówi Lidia Tkaczyk, psycholog, psychoterapeuta i dodaje, że z kolei z drugiej strony – wciąż zbyt wielu funkcjonariuszy zwleka z podjęciem terapii: „Istnieje taki etos „macho” w służbach mundurowych, że trzeba sobie radzić samemu ze swoimi problemami i że to nie jest dobrze mieć różne problemy emocjonalne i nie jest dobrze je uzewnętrzniać…”

Uciekając od problemów – szukają ratunku w używkach, mogą pojawiać się zachowania agresywne, a nawet próby samobójcze. Trzeba też pamiętać o tym, że przewlekły stres nie jest obojętny dla organizmu: „Zgłaszają się do nas osoby z problemami kardiologicznymi, skokami ciśnienia, po zawałach i z zaburzeniami metabolicznymi. Zdarza się, że ludzie odchodzą na emeryturę w młodym wieku – bo nie radzą sobie z dużym napięciem emocjonalnym, związanym z ciągłym narażaniem swojego zdrowia i życia.” – mówi lek. Jaromira Iwolska-Sokołowska, kierownik Oddziału Dziennego Psychoterapii. „Najważniejsze, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że ten stres jest i próbować sobie z nim radzić. Tę nadmierną energię, którą mamy – należy skierować na zewnątrz, a nie do środka…” dr n.med. Michał Zabojszcz, dyrektor Szpitala MSWiA w Krakowie.

Relacja z konferencji pojawiła się w serwisie informacyjnym KRONIKA TVP3 Kraków. Wypowiedzi naszych specjalistów można było wysłuchać także w Radiu Kraków i Radiu Eska.

Metadane strony

Aktualności

Szpital Przyjazny Seniorom

“Chciałbym, żeby szpital zapewniał nie tylko leczenie w sensie medycznym… ale też opiekę psychologiczną, dietetyczną, rehabilitacyjną – czyli wszystko to, czego potrzebują seniorzy. Chcemy, żeby

Czytaj więcej »

XI Międzynarodowe SENIORALIA

Równo rok temu, nasz ówczesny Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa gościł na X Międzynarodowych Senioraliach w Krakowie i ze sceny motywował do aktywnego życia, pełnego: radości,

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content