Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

14 listopada – ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

To epidemia XXI wieku - pierwsza choroba niezakaźna, która przez ONZ uznana została za pandemię. To oznacza, że rozprzestrzenia się bardzo szybko - a Polska jest na czele państw europejskich, które problem dotyka najmocniej. 14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy - obchodzony po to, żeby edukować i przypominać o zagrożeniu.
„Dawniej, cukrzycę typu drugiego diagnozowano głównie w trakcie przypadkowych badań u ludzi po sześćdziesiątym roku życia – natomiast w tej chwili, coraz częściej niestety dotyczy ona także osób młodych. Z czego to wynika? Czynników ryzyka jest wiele, wśród nich najważniejszy: otyłość – chętnie korzystamy ze wszystkich możliwych udogodnień: winda, samochód… wszystko można zamówić pod drzwi – nawet podstawowe zakupy spożywcze, więc aktywność fizyczna odgrywa coraz mniejszą rolę w naszym życiu. Pracujemy bardzo dużo – na ogół jest to praca siedząca – a później, gdy taki człowiek przychodzi do domu, to jest tak zmęczony, że tylko myśli o spożyciu posiłku i odpoczynku… a na pewno nie o tym, żeby się poruszać.” – zaznacza lek. med. Zofia Nakonieczna-Nitka, diabetolog ze Szpitala MSWiA w Krakowie.
Warto pamiętać, że na cukrzycę typu drugiego – pracujemy przez całe życie.
 
Jakie sygnały daje choroba?
 
– suchość w ustach – większe pragnienie
senność
zmęczenie
wielomocz
ropne zmiany skórne
 

Metadane strony

Aktualności

Ogromne GRATULACJE!

Pielęgniarki z Izby Przyjęć Szpitala MSWiA w Krakowie – otrzymały odznaki za zasługi dla ochrony zdrowia. To ważne wyróżnienie zostało wręczone przy okazji Międzynarodowego Dnia

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content