Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

4 marca – Światowy Dzień Otyłości

Tutaj nie chodzi tylko o rozmiar czy wynik na wadze... Otyłość to choroba cywilizacyjna XXI wieku i stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia - bo prowadzi do takich problemów, jak: cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, obturacyjny bezdech senny, zwyrodnienie stawów, większe ryzyko rozwoju niektórych nowotworów czy depresja.
Z otyłością i jej następstwami zmaga się nie tylko coraz więcej osób dorosłych, ale też nastolatków, a nawet dzieci. Powody?
Żyjemy szybko – nie mamy czasu na regularne posiłki. Zamiast więc spożywać pięć mniejszych porcji dziennie – usiłujemy zaspokoić głód nagle i natychmiast, na przykład obfitą obiadokolacją późnym wieczorem.
Pośpiech to także zły doradca… Zamiast więc poświęcić trochę czasu na skomponowanie zdrowego dania – wciąż w większości decydujemy się na fast foody albo wszystko to, co: słone, słodkie i na wyciągnięcie ręki – do podjadania w ciągu dnia.
Jeżeli już chcemy coś „podjadać” – moglibyśmy wybierać owoce i warzywa… Niestety, najczęściej są to: chipsy i słodycze.
Wzrasta świadomość dotycząca tego, jak ważne dla naszego organizmu jest picie wody – ale wciąż wiele osób nie potrafi zrezygnować ze słodkich napojów czy ze słodzenia napojów.
Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia… Wybieramy wygodę, rezygnując nawet z minimalnego ruchu- bo przecież można wyjść po schodach zamiast jechać windą, albo przejść kilka kroków zamiast podjeżdżać samochodem pod same drzwi. Warto też pamiętać o – choćby krótkich – codziennych spacerach.
Co możemy zrobić? EDUKOWAĆ – o tym pamiętają nasi specjaliści w czasie rozmów z pacjentami i tym zajmujemy się tutaj… nie tylko w związku z konkretną datą w kalendarzu…

Metadane strony

Aktualności

17.04 – 24.04.2024r. – Ogólnopolski Tydzień dla Serca

Choroby układu krążenia są przyczyną aż 46% zgonów – te polskie dane, to jeden z najgorszych wyników w Europie.
Obchodzony w naszym kraju Tydzień dla Serca – ma zwrócić uwagę na to, że podstawą w walce o poprawę statystyk, są proste zmiany, które możemy wprowadzić do naszej codzienności.

Czytaj więcej »

18 kwietnia – Europejski Dzień Praw Pacjenta

Czternaście żelaznych punktów zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta – to podstawowe prawa, gwarantujące wysoki poziom ochrony zdrowia.
Każdy powinien znać swoje prawa, dlatego dziś – w Europejskim Dniu Praw Pacjenta – przypominamy o nich…

Czytaj więcej »

“Moje zdrowie, moje prawo” – Światowy Dzień Zdrowia

“Moje zdrowie, moje prawo” – to hasło tegorocznego Dnia Zdrowia, który obchodzony jest 7 kwietnia. Ma ono przypominać o tym, że każdy człowiek ma prawo do:
dostępu do usług zdrowotnych, pomocy i opieki medycznej;
edukacji i informacji; życia w prozdrowotnych warunkach z: bezpieczną wodą pitną i pożywieniem, czystym powietrzem i środowiskiem, godnym miejscem zamieszkania i pracy.

Czytaj więcej »

Wielkanoc 2024

Życzymy przede wszystkim zdrowia, ale też wiosennej energii – która zmobilizuje do odejścia od stołów i odrobiny ruchu… dla lepszej kondycji fizycznej i psychicznej.
Pogody na zewnątrz i w środku, rodzinnej atmosfery…
RADOSNYCH ŚWIĄT!

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content