Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

ZDROWE SERCE SENIORA… – wykład w Zajeździe Kościuszkowskim w Krakowie

Na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 12 milionów osób w naszym kraju – z czego ponad 3 miliony o tym nie wie i nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia powikłaniami, takimi jak: udar mózgu czy zawał serca. A pamiętać należy, że choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów Polaków. Te dane nie są po to, żeby straszyć... ich zadaniem jest uświadamiać i zachęcać do tego, żeby jak najwięcej ludzi zadało sobie pytanie: Czy jestem w grupie ryzyka? A dodatkowo potrafiło tak poprowadzić swoje życie, żeby to ryzyko zmniejszyć. Nadciśnienie tętnicze było jednym z tematów wykładu "Zdrowe serce seniora" – wygłoszonego przez dr n. med. Michała Zabojszcza, kardiologa i geriatrę, dyrektora Szpitala MSWiA w Krakowie. Za nami kolejne z cyklu spotkań: "Jak zdrowo żyć? - Poradnik Seniora" – organizowanego w Zajeździe Kościuszkowskim w Krakowie, przez Instytut Farmakologii Polskiej Akademii Nauk... z udziałem naszych specjalistów.

Wspomniane nadciśnienie tętnicze może też być efektem predyspozycji genetycznych oraz niezdrowego stylu życia, związanego z: paleniem tytoniu, nadużywaniem alkoholu, nadmiernym spożyciem soli i tłuszczów… zwłaszcza, gdy do tego dochodzą jeszcze: mała aktywność fizyczna, stres oraz otyłość. Rzadko udaje się określić jeden powód wystąpienia choroby – ważne jest jednak to, żeby możliwie jak najszybciej zdiagnozować ją i rozpocząć leczenie. Kluczowa tutaj jest świadomość, ponieważ przebieg zwykle jest podstępny, a objawy niecharakterystyczne – wśród nich: ból głowy, kołatanie serca, wypieki na twarzy, zawroty głowy, duszności. Trzeba pamiętać o tym, że w większości przypadków nadciśnienie tętnicze nie boli – a to opóźnia wizytę u lekarza, co może doprowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

Uczestnicy spotkania w Zajeździe Kościuszkowskim – mogli dowiedzieć się: jak wygląda leczenie choroby, ale także: jak ją kontrolować – czyli jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia krwi. Seniorzy mieli okazję przekonać się, że to pozornie proste badanie – które wielu z nich zwykle bez problemu wykonuje samodzielnie w domach – może wskazywać błędny wynik, jeżeli nie trzymamy się kilku ważnych zasad, takich jak: przynajmniej pięciominutowy odpoczynek przed pomiarem – nie powinniśmy badać się bezpośrednio po wysiłku, pół godziny wcześniej nie należy: jeść obfitych posiłków, pić kawy i alkoholu czy palić papierosów… poza tym: mierzymy ciśnienie na siedząco lub leżąco, mankiet aparatu zakładamy na ramię – na poziomie serca, warto wykonać przynajmniej dwa pomiary z dwuminutową przerwą między nimi.

Wykład nie dotyczył jednak tylko nadciśnienia tętniczego – słuchacze otrzymali także solidną dawkę wiedzy na temat: miażdżycy, udaru mózgu czy zawału serca… mogli też zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami na temat zdrowego serca i problemów kardiologicznych – które pojawiają się z wiekiem.

Aktualności

Ogromne GRATULACJE!

Pielęgniarki z Izby Przyjęć Szpitala MSWiA w Krakowie – otrzymały odznaki za zasługi dla ochrony zdrowia. To ważne wyróżnienie zostało wręczone przy okazji Międzynarodowego Dnia

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content