SP ZOZ MSWiA w Krakowie na liście najlepiej zarządzanych szpitali publicznych.
Z dumą informujemy, że SP ZOZ MSWiA w krakowie znalazł się na liście „Najlepiej zarządzanych szpitali publicznych w Polsce”, zajmując IX miejsce w kategorii „Kontrakt
Wspomniane nadciśnienie tętnicze może też być efektem predyspozycji genetycznych oraz niezdrowego stylu życia, związanego z: paleniem tytoniu, nadużywaniem alkoholu, nadmiernym spożyciem soli i tłuszczów… zwłaszcza, gdy do tego dochodzą jeszcze: mała aktywność fizyczna, stres oraz otyłość. Rzadko udaje się określić jeden powód wystąpienia choroby – ważne jest jednak to, żeby możliwie jak najszybciej zdiagnozować ją i rozpocząć leczenie. Kluczowa tutaj jest świadomość, ponieważ przebieg zwykle jest podstępny, a objawy niecharakterystyczne – wśród nich: ból głowy, kołatanie serca, wypieki na twarzy, zawroty głowy, duszności. Trzeba pamiętać o tym, że w większości przypadków nadciśnienie tętnicze nie boli – a to opóźnia wizytę u lekarza, co może doprowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań.
Uczestnicy spotkania w Zajeździe Kościuszkowskim – mogli dowiedzieć się: jak wygląda leczenie choroby, ale także: jak ją kontrolować – czyli jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia krwi. Seniorzy mieli okazję przekonać się, że to pozornie proste badanie – które wielu z nich zwykle bez problemu wykonuje samodzielnie w domach – może wskazywać błędny wynik, jeżeli nie trzymamy się kilku ważnych zasad, takich jak: przynajmniej pięciominutowy odpoczynek przed pomiarem – nie powinniśmy badać się bezpośrednio po wysiłku, pół godziny wcześniej nie należy: jeść obfitych posiłków, pić kawy i alkoholu czy palić papierosów… poza tym: mierzymy ciśnienie na siedząco lub leżąco, mankiet aparatu zakładamy na ramię – na poziomie serca, warto wykonać przynajmniej dwa pomiary z dwuminutową przerwą między nimi.
Wykład nie dotyczył jednak tylko nadciśnienia tętniczego – słuchacze otrzymali także solidną dawkę wiedzy na temat: miażdżycy, udaru mózgu czy zawału serca… mogli też zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami na temat zdrowego serca i problemów kardiologicznych – które pojawiają się z wiekiem.
Z dumą informujemy, że SP ZOZ MSWiA w krakowie znalazł się na liście „Najlepiej zarządzanych szpitali publicznych w Polsce”, zajmując IX miejsce w kategorii „Kontrakt
21 listopada 2024 r. – to Światowy Dzień Rzucania Palenia, a 20 listopada – obchodzony był Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc…
To, że
Czy warto odnotowywać wszystkie dni, poświęcone problemom zdrowotnym? Większość tak, bo nie tylko leczymy – ale też edukujemy… a to są takie znaki ostrzegawcze, przystanki
Zawsze z radością i dumą informujemy o zaangażowaniu naszych specjalistów w ważne wydarzenia naukowe i właśnie mamy taką okazję.
Już 15 listopada, w Giebułtowie