Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

ZDROWE SERCE SENIORA… – wykład w Zajeździe Kościuszkowskim w Krakowie

Na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 12 milionów osób w naszym kraju – z czego ponad 3 miliony o tym nie wie i nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia powikłaniami, takimi jak: udar mózgu czy zawał serca. A pamiętać należy, że choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów Polaków. Te dane nie są po to, żeby straszyć... ich zadaniem jest uświadamiać i zachęcać do tego, żeby jak najwięcej ludzi zadało sobie pytanie: Czy jestem w grupie ryzyka? A dodatkowo potrafiło tak poprowadzić swoje życie, żeby to ryzyko zmniejszyć. Nadciśnienie tętnicze było jednym z tematów wykładu "Zdrowe serce seniora" – wygłoszonego przez dr n. med. Michała Zabojszcza, kardiologa i geriatrę, dyrektora Szpitala MSWiA w Krakowie. Za nami kolejne z cyklu spotkań: "Jak zdrowo żyć? - Poradnik Seniora" – organizowanego w Zajeździe Kościuszkowskim w Krakowie, przez Instytut Farmakologii Polskiej Akademii Nauk... z udziałem naszych specjalistów.

Wspomniane nadciśnienie tętnicze może też być efektem predyspozycji genetycznych oraz niezdrowego stylu życia, związanego z: paleniem tytoniu, nadużywaniem alkoholu, nadmiernym spożyciem soli i tłuszczów… zwłaszcza, gdy do tego dochodzą jeszcze: mała aktywność fizyczna, stres oraz otyłość. Rzadko udaje się określić jeden powód wystąpienia choroby – ważne jest jednak to, żeby możliwie jak najszybciej zdiagnozować ją i rozpocząć leczenie. Kluczowa tutaj jest świadomość, ponieważ przebieg zwykle jest podstępny, a objawy niecharakterystyczne – wśród nich: ból głowy, kołatanie serca, wypieki na twarzy, zawroty głowy, duszności. Trzeba pamiętać o tym, że w większości przypadków nadciśnienie tętnicze nie boli – a to opóźnia wizytę u lekarza, co może doprowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

Uczestnicy spotkania w Zajeździe Kościuszkowskim – mogli dowiedzieć się: jak wygląda leczenie choroby, ale także: jak ją kontrolować – czyli jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia krwi. Seniorzy mieli okazję przekonać się, że to pozornie proste badanie – które wielu z nich zwykle bez problemu wykonuje samodzielnie w domach – może wskazywać błędny wynik, jeżeli nie trzymamy się kilku ważnych zasad, takich jak: przynajmniej pięciominutowy odpoczynek przed pomiarem – nie powinniśmy badać się bezpośrednio po wysiłku, pół godziny wcześniej nie należy: jeść obfitych posiłków, pić kawy i alkoholu czy palić papierosów… poza tym: mierzymy ciśnienie na siedząco lub leżąco, mankiet aparatu zakładamy na ramię – na poziomie serca, warto wykonać przynajmniej dwa pomiary z dwuminutową przerwą między nimi.

Wykład nie dotyczył jednak tylko nadciśnienia tętniczego – słuchacze otrzymali także solidną dawkę wiedzy na temat: miażdżycy, udaru mózgu czy zawału serca… mogli też zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami na temat zdrowego serca i problemów kardiologicznych – które pojawiają się z wiekiem.

Aktualności

Za nami kolejna z cyklu konferencji adresowanych do funkcjonariuszy służb mundurowych – organizowanych przez Szpital MSWiA w Krakowie

Sala wypełniona po brzegi, wykłady na temat: samobójstw, stresu i jego konsekwencji oraz uzależnień. Wśród prelegentów: prof. dr hab. n.med. Dominika Dudek – kierownik Katedry Psychiatrii Dorosłych CM UJ w Krakowie, prof. dr hab. n.med. Małgorzata Janas-Kozik –
kierownik Katedry Psychiatrii i Psychoterapii SUM w Katowicach, dr n.med. Krzysztof Styczeń – specjalista psychiatra ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Lidia Tkaczyk – psycholog, psychoterapeuta ze Szpitala MSWiA i dr n.med. Michał Zabojszcz – dyrektor SP ZOZ MSWiA w Krakowie.
15 listopada, w Kinie Mikro w Krakowie – odbyła się konferencja „Stres i mechanizmy destrukcyjne w pracy Funkcjonariuszy Służb Mundurowych”, organizowana

Czytaj więcej »

VI Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki – patronat honorowy Szpitala MSWiA w Krakowie

Jak powinna wyglądać bezpieczna przestrzeń wokół seniora? W jaki sposób dostosować ją do potrzeb zmieniającego się z wiekiem organizmu człowieka – tak, aby mógł poruszać się w niej swobodnie i samodzielnie? Jak likwidować bariery? To tematy, na które eksperci z różnych dziedzin wypowiadali się podczas VI Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki, który 16 listopada odbył się w Krakowie, w Kinie Kijów.

Czytaj więcej »

14 listopada – ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

To epidemia XXI wieku – pierwsza choroba niezakaźna, która przez ONZ uznana została za pandemię. To oznacza, że rozprzestrzenia się bardzo szybko – a Polska jest na czele państw europejskich, które problem dotyka najmocniej.

14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy – obchodzony po to, żeby edukować i przypominać o zagrożeniu.

Czytaj więcej »

„Stres i mechanizmy destrukcyjne w pracy Funkcjonariuszy Służb Mundurowych” – zaproszenie na konferencję naukowo-szkoleniową

Uzależnienia, depresje, zaburzenia snu czy wypalenie zawodowe – to tylko kilka problemów, z którymi mogą mierzyć się pracownicy służb mundurowych. Specjaliści przypominają, że są skuteczne formy terapii i psychoedukacji – trzeba tylko pokonać wstyd, chcieć zadbać o siebie i zwrócić się po pomoc. O tym, jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia są: przewlekły stres i stan ciągłego napięcia emocjonalnego – będzie można dowiedzieć się w trakcie konferencji organizowanej przez Szpital MSWiA w Krakowie: 15 listopada w Kinie Mikro, przy ul. Juliusza Lea 5, w godz.: 9:00 – 15:00.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content