Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

PAKIET ONKOLOGICZNY w Szpitalu MSWiA w Krakowie – rak szyjki macicy, rak jajnika i rak trzonu macicy.

Nowotwory narządów płciowych – są najczęstszymi nowotworami u kobiet... a – przynajmniej na początku – nie dają wyraźnych, charakterystycznych objawów. Podstawą są więc badania profilaktyczne – pozwalają wykryć początkowe stadium raka i rozpocząć leczenie, które nie jest jeszcze dramatyczną walką o życie. Niestety, pacjentki zbyt często zgłaszają się, gdy choroba jest już zaawansowana – pogarszając swoje rokowania.

RAK SZYJKI MACICY:

Cytologia powinna być wykonywana nie rzadziej niż raz na trzy lata, a u kobiet w grupie ryzyka – co roku. To proste, bezbolesne badanie – dzięki któremu udaje się wykryć wczesną postać raka szyjki macicy… w czasie, kiedy nie daje jeszcze objawów. To nowotwór złośliwy, który stanowi 60% wszystkich nowotworów ginekologicznych. Ryzyko zachorowania wzrasta po 30-tym roku życia i wciąż jest to duży problem onkologiczny – pomimo kampanii informacyjnych i apeli o to, żeby regularnie kontrolować stan zdrowia.

„Warto pamiętać o ochronie na przyszłość, jaką dają szczepienia profilaktyczne dzieci od dwunastego roku życia… zwłaszcza, że w tym momencie są one refundowane. O ile nie mamy szczepionki na „raka”, to mamy szczepionkę na HPV… a jest to wirus, od którego uzależnione jest występowanie tego rodzaju nowotworu…” – przypomina dr Paweł Romanek, kierownik Oddziału Ginekologicznego w Szpitalu MSWiA w Krakowie.

Objawy:

Objawy są już stanem „alarmującym” – co świadczy o tym, że nowotwór jest już na późnym etapie rozwoju. Zaniepokoić powinny na pewno: krwawienia i krwiste upławy, bóle podbrzusza i okolicy krzyżowo-lędźwiowej oraz obrzęki kończyn.

Ryzyko zachorowania:

Najczęstszą przyczyną zachorowania jest zakażenie wirusami brodawczaka ludzkiego HPV oraz zapalenie pochwy w wyniku zakażenia innymi wirusami i bakteriami.

Bardzo istotna jest też genetyka – zagrożone są kobiety, u których w rodzinie diagnozowane były nowotwory ginekologiczne. Kolejne czynniki ryzyka, to: palenie papierosów, wczesne rozpoczęcie współżycia i częste zmiany partnerów.

RAK JAJNIKA:

Jest na drugim miejscu, co do częstości występowania wśród nowotworów ginekologicznych. Może ujawnić się na każdym etapie życia, ale szczególnie zagrożone są kobiety po menopauzie.

Objawy:

Na początku – jak wszystkie nowotwory narządów płciowych – nie daje charakterystycznych objawów. W miarę rozwoju choroby – można zauważyć powiększony obwód brzucha, pojawia się uciążliwy ból w podbrzuszu, a także: krwawienie z pochwy, parcie na pęcherz moczowy i odbytnicę.

Ryzyko zachorowania:

Czynniki ryzyka mogą być genetyczne, hormonalne, ale też związane z otyłością – bardziej zagrożone są kobiety z większą masą ciała… ale też panie, które nie mają dzieci albo pierwszy raz urodziły po 35 roku życia.

RAK TRZONU MACICY:

Występuje najczęściej u kobiet w wieku 55-70 lat. Rokowanie dla tego nowotworu jest znacznie lepsze niż w przypadku: raka szyjki macicy czy raka jajnika – jednak wszystko zależy też od stopnia zaawansowania choroby,

Objawy:

Uwagę powinny zwrócić nieregularne, obfite krwawienia u młodszych kobiet… ale też krwawienia u pań już po menopauzie. W zaawansowanym stadium pojawiają się też bóle w okolicy krzyżowej i w podbrzuszu oraz krwiste upławy.

Ryzyko zachorowania:

Tak jak w raku jajnika – ryzyko zachorowania jest większe w przypadku większej masy ciała… ale też u kobiet bezdzietnych i gdy pierwsza miesiączka wystąpi bardzo wcześnie, a ostatnia – późno. Dodatkowe zagrożenia to: cukrzyca i nadciśnienie.

Podstawą profilaktyki jest więc prowadzenie zdrowego trybu życia – z odpowiednią, zróżnicowaną, niskokaloryczną dietą i aktywnością fizyczną – co jest ważne szczególnie u osób z nadwagą, żeby nie dopuścić do otyłości.

PAKIET ONKOLOGICZNY:

Świadomość zagrożenia, profilaktyka i wrażliwość na niepokojące sygnały – to podstawa, która daje szansę na wczesne wykrycie problemu i wykonanie małoinwazyjnego zabiegu usunięcia zmiany wykrytej w obrębie narządów płciowych: „Szpital MSWiA w ramach „diagnostyki jednego dnia” wykonuje bodaj najwięcej tego typu zabiegów w Krakowie i dysponuje całą gamą zaawansowanego sprzętu do wykonywania tak zwanych procedur endoskopowych, jak na przykład histeroskopia i resektohisteroskopia…” – zaznacza dr Paweł Romanek.

Od kwietnia realizujemy też Pakiet Onkologiczny, m.in. właśnie na Oddziale Ginekologicznym. Pacjentki z podejrzeniem nowotworu – mają zakładaną zieloną kartę Szybkiej Terapii Onkologicznej – która jest przepustką do dalszego leczenia bez terminów i kolejek.

Aktualności

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta w Szpitalu MSWiA w Krakowie

Jak chronić siebie i swoich bliskich przed wielolekowością, ale też upadkami i urazami? Jak prawidłowo odżywiać się w trakcie pobytu w szpitalu i po powrocie do domu? Jaką profilaktykę stosować przed operacją i po zabiegu, aby zminimalizować ryzyko zakażeń? Na te i te postawione przez pacjentów pytania – odpowiadali nasi specjaliści: dr n.med. Krzysztof Czarnobilski – geriatra, dr n.med. Mateusz Curyło – fizjoterapeuta, mgr Agnieszka Karelus – dietetyk i lek. Magda Baran – specjalista chorób zakaźnych. Spotkanie odbyło się w ramach Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta.

Czytaj więcej »

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA PACJENTA – zapraszamy na spotkanie z naszymi specjalistami…

Gdzie jest ta granica, kiedy leki przestają pomagać – a zaczynają szkodzić? Jak zażywać je bezpiecznie? Kto i kiedy narażony jest na upadki i urazy? Jak poruszać się bezpiecznie?
Na te i inne pytania – które będą chcieli zadać pacjenci i ich bliscy – nasi specjaliści odpowiedzą w poniedziałek, 18 września, przy okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta.

Czytaj więcej »

LATO W PEŁNI… – Uwaga na upały!

Za nami weekend z tropikalnymi, ponad 30-stopniowymi temperaturami. Na szczęście, w naszej Izbie Przyjęć nie było pacjentów z objawami odwodnienia, ani osób starszych – skarżących się na osłabienie czy przyspieszone bicie serca. To oznacza, że prośby i apele przynoszą efekty- a seniorzy dbają o siebie podczas upałów.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content