RAK SZYJKI MACICY:
Cytologia powinna być wykonywana nie rzadziej niż raz na trzy lata, a u kobiet w grupie ryzyka – co roku. To proste, bezbolesne badanie – dzięki któremu udaje się wykryć wczesną postać raka szyjki macicy… w czasie, kiedy nie daje jeszcze objawów. To nowotwór złośliwy, który stanowi 60% wszystkich nowotworów ginekologicznych. Ryzyko zachorowania wzrasta po 30-tym roku życia i wciąż jest to duży problem onkologiczny – pomimo kampanii informacyjnych i apeli o to, żeby regularnie kontrolować stan zdrowia.
„Warto pamiętać o ochronie na przyszłość, jaką dają szczepienia profilaktyczne dzieci od dwunastego roku życia… zwłaszcza, że w tym momencie są one refundowane. O ile nie mamy szczepionki na „raka”, to mamy szczepionkę na HPV… a jest to wirus, od którego uzależnione jest występowanie tego rodzaju nowotworu…” – przypomina dr Paweł Romanek, kierownik Oddziału Ginekologicznego w Szpitalu MSWiA w Krakowie.
Objawy:
Objawy są już stanem „alarmującym” – co świadczy o tym, że nowotwór jest już na późnym etapie rozwoju. Zaniepokoić powinny na pewno: krwawienia i krwiste upławy, bóle podbrzusza i okolicy krzyżowo-lędźwiowej oraz obrzęki kończyn.
Ryzyko zachorowania:
Najczęstszą przyczyną zachorowania jest zakażenie wirusami brodawczaka ludzkiego HPV oraz zapalenie pochwy w wyniku zakażenia innymi wirusami i bakteriami.
Bardzo istotna jest też genetyka – zagrożone są kobiety, u których w rodzinie diagnozowane były nowotwory ginekologiczne. Kolejne czynniki ryzyka, to: palenie papierosów, wczesne rozpoczęcie współżycia i częste zmiany partnerów.
RAK JAJNIKA:
Jest na drugim miejscu, co do częstości występowania wśród nowotworów ginekologicznych. Może ujawnić się na każdym etapie życia, ale szczególnie zagrożone są kobiety po menopauzie.
Objawy:
Na początku – jak wszystkie nowotwory narządów płciowych – nie daje charakterystycznych objawów. W miarę rozwoju choroby – można zauważyć powiększony obwód brzucha, pojawia się uciążliwy ból w podbrzuszu, a także: krwawienie z pochwy, parcie na pęcherz moczowy i odbytnicę.
Ryzyko zachorowania:
Czynniki ryzyka mogą być genetyczne, hormonalne, ale też związane z otyłością – bardziej zagrożone są kobiety z większą masą ciała… ale też panie, które nie mają dzieci albo pierwszy raz urodziły po 35 roku życia.
RAK TRZONU MACICY:
Występuje najczęściej u kobiet w wieku 55-70 lat. Rokowanie dla tego nowotworu jest znacznie lepsze niż w przypadku: raka szyjki macicy czy raka jajnika – jednak wszystko zależy też od stopnia zaawansowania choroby,
Objawy:
Uwagę powinny zwrócić nieregularne, obfite krwawienia u młodszych kobiet… ale też krwawienia u pań już po menopauzie. W zaawansowanym stadium pojawiają się też bóle w okolicy krzyżowej i w podbrzuszu oraz krwiste upławy.
Ryzyko zachorowania:
Tak jak w raku jajnika – ryzyko zachorowania jest większe w przypadku większej masy ciała… ale też u kobiet bezdzietnych i gdy pierwsza miesiączka wystąpi bardzo wcześnie, a ostatnia – późno. Dodatkowe zagrożenia to: cukrzyca i nadciśnienie.
Podstawą profilaktyki jest więc prowadzenie zdrowego trybu życia – z odpowiednią, zróżnicowaną, niskokaloryczną dietą i aktywnością fizyczną – co jest ważne szczególnie u osób z nadwagą, żeby nie dopuścić do otyłości.
PAKIET ONKOLOGICZNY:
Świadomość zagrożenia, profilaktyka i wrażliwość na niepokojące sygnały – to podstawa, która daje szansę na wczesne wykrycie problemu i wykonanie małoinwazyjnego zabiegu usunięcia zmiany wykrytej w obrębie narządów płciowych: „Szpital MSWiA w ramach „diagnostyki jednego dnia” wykonuje bodaj najwięcej tego typu zabiegów w Krakowie i dysponuje całą gamą zaawansowanego sprzętu do wykonywania tak zwanych procedur endoskopowych, jak na przykład histeroskopia i resektohisteroskopia…” – zaznacza dr Paweł Romanek.
Od kwietnia realizujemy też Pakiet Onkologiczny, m.in. właśnie na Oddziale Ginekologicznym. Pacjentki z podejrzeniem nowotworu – mają zakładaną zieloną kartę Szybkiej Terapii Onkologicznej – która jest przepustką do dalszego leczenia bez terminów i kolejek.