Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

W aktywnym Seniorze zdrowy duch – spotkanie, wykład, dyskusja…

Czy można dożyć późnej starości w dobrej kondycji? Jak powinien odżywiać się senior? Dlaczego ruch ważny jest na każdym etapie życia? Odpowiedzi na te pytania usłyszeli uczestnicy jednego z wtorkowych spotkań w Zajeździe Kościuszkowskim przy ul. Białoprądnickiej 3 w Krakowie. O tym, jakie są "Medyczne uwarunkowania aktywności seniorów" opowiedział dr n. med. Krzysztof Czarnobilski, internista, geriatra, dyrektor ds. lecznictwa w Szpitalu MSWiA.

Choć było wietrznie i deszczowo, to nie brakowało chętnych do wysłuchania wykładu. Mimo, że pogoda nie zachęcała do wychodzenia z domu… to seniorzy, którzy zdecydowali się na spacer do Zajazdu Kościuszkowskiego – nie mieli wątpliwości, że robią to nie tylko po to, żeby poszerzyć swoją wiedzę… ale także dla zdrowia…

Jak wiadomo: „W zdrowym ciele zdrowy duch”… a kluczem do realizacji tego powiedzenia jest sport. Oczywiście chodzi o wysiłek fizyczny dostosowany do wieku i możliwości. Choć wśród seniorów nie brakuje osób, które deklarują, że nie unikają ruchu – to jednak najczęściej jest to: spacer bliżej lub dalej od domu czy praca na działce. W Polsce, osoby starsze rzadko uczestniczą w typowo sportowych formach aktywności… Tymczasem zaleca się im także, choćby ćwiczenia wytrzymałościowe, takie jak: marsz, bieg, pływanie, jazda na rowerze czy narciarstwo biegowe (2-3 razy w tygodniu, co najmniej po 20 minut)… ale też ćwiczenia siłowe (2 razy w tygodniu po 20 minut) czy ćwiczenia rozciągające, równoważne i koordynacyjne (codziennie po 5-10 minut).

„Aktywność fizyczna to uniwersalny lek w profilaktyce praktycznie wszystkich chorób. Trzeba wspomnieć choćby o problemach związanych z układem krążenia – tutaj nie ma lepszego leku niż ruch… ale też ktoś, kto ma cukrzycę i będzie aktywny – z pewnością zauważy poprawę…” – zaznaczył dr Krzysztof Czarnobilski, wskazując na tablicę, gdzie wymienione były jeszcze między innymi: otyłość, osteoporoza czy nowotwory.

Osoby, które wzięły udział w spotkaniu 21 lutego – usłyszały także, że sport: hartuje serce, zapobiega zakrzepicy, zmniejsza ryzyko zawału, poprawia sprawność umysłową i podnosi poziom „hormonów młodości „. Oczywiście podstawą jest, żeby ćwiczyć regularnie… a wysiłek fizyczny dostosować do swojej kondycji i ogólnego stanu zdrowia.

W parze z aktywnością fizyczną powinno iść odpowiednie odżywianie – posiłki spożywane regularnie: najlepiej gotowane, urozmaicone, bogate w: warzywa i błonnik. Trzeba pamiętać o tym, żeby pić dużo wody – od 6 do 8 szklanek dziennie.

W trakcie wykładu, seniorzy otrzymali także solidną dawkę wiedzy na temat suplementacji, a także tego jak – oprócz ciała – trenować również pamięć i koncentrację, poznali też zagrożenia spowodowane zanieczyszczeniem środowiska oraz sposoby, jakimi można się przed nimi chronić. Na koniec wzięli udział w dyskusji – zadawali pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

Organizowany dla seniorów – przez Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie – cykl wykładów popularnonaukowych zatytułowanych „Jak zdrowo żyć? – poradnik Seniora”,  to wiedza w pigułce na temat problemów zdrowotnych, które towarzyszą upływowi czasu.

Wśród prelegentów znaleźli się nasi specjaliści z dziedziny: kardiologii, geriatrii, ortopedii i diabetologii.

Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – popularyzacja nauki i promocja sportu”.

 

W aktywnym seniorze zdrowy duch

Aktualności

Za nami kolejna z cyklu konferencji adresowanych do funkcjonariuszy służb mundurowych – organizowanych przez Szpital MSWiA w Krakowie

Sala wypełniona po brzegi, wykłady na temat: samobójstw, stresu i jego konsekwencji oraz uzależnień. Wśród prelegentów: prof. dr hab. n.med. Dominika Dudek – kierownik Katedry Psychiatrii Dorosłych CM UJ w Krakowie, prof. dr hab. n.med. Małgorzata Janas-Kozik –
kierownik Katedry Psychiatrii i Psychoterapii SUM w Katowicach, dr n.med. Krzysztof Styczeń – specjalista psychiatra ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Lidia Tkaczyk – psycholog, psychoterapeuta ze Szpitala MSWiA i dr n.med. Michał Zabojszcz – dyrektor SP ZOZ MSWiA w Krakowie.
15 listopada, w Kinie Mikro w Krakowie – odbyła się konferencja „Stres i mechanizmy destrukcyjne w pracy Funkcjonariuszy Służb Mundurowych”, organizowana

Czytaj więcej »

VI Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki – patronat honorowy Szpitala MSWiA w Krakowie

Jak powinna wyglądać bezpieczna przestrzeń wokół seniora? W jaki sposób dostosować ją do potrzeb zmieniającego się z wiekiem organizmu człowieka – tak, aby mógł poruszać się w niej swobodnie i samodzielnie? Jak likwidować bariery? To tematy, na które eksperci z różnych dziedzin wypowiadali się podczas VI Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki, który 16 listopada odbył się w Krakowie, w Kinie Kijów.

Czytaj więcej »

14 listopada – ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

To epidemia XXI wieku – pierwsza choroba niezakaźna, która przez ONZ uznana została za pandemię. To oznacza, że rozprzestrzenia się bardzo szybko – a Polska jest na czele państw europejskich, które problem dotyka najmocniej.

14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy – obchodzony po to, żeby edukować i przypominać o zagrożeniu.

Czytaj więcej »

„Stres i mechanizmy destrukcyjne w pracy Funkcjonariuszy Służb Mundurowych” – zaproszenie na konferencję naukowo-szkoleniową

Uzależnienia, depresje, zaburzenia snu czy wypalenie zawodowe – to tylko kilka problemów, z którymi mogą mierzyć się pracownicy służb mundurowych. Specjaliści przypominają, że są skuteczne formy terapii i psychoedukacji – trzeba tylko pokonać wstyd, chcieć zadbać o siebie i zwrócić się po pomoc. O tym, jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia są: przewlekły stres i stan ciągłego napięcia emocjonalnego – będzie można dowiedzieć się w trakcie konferencji organizowanej przez Szpital MSWiA w Krakowie: 15 listopada w Kinie Mikro, przy ul. Juliusza Lea 5, w godz.: 9:00 – 15:00.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content