SP ZOZ MSWiA w Krakowie na liście najlepiej zarządzanych szpitali publicznych.
Z dumą informujemy, że SP ZOZ MSWiA w krakowie znalazł się na liście „Najlepiej zarządzanych szpitali publicznych w Polsce”, zajmując IX miejsce w kategorii „Kontrakt
Choć było wietrznie i deszczowo, to nie brakowało chętnych do wysłuchania wykładu. Mimo, że pogoda nie zachęcała do wychodzenia z domu… to seniorzy, którzy zdecydowali się na spacer do Zajazdu Kościuszkowskiego – nie mieli wątpliwości, że robią to nie tylko po to, żeby poszerzyć swoją wiedzę… ale także dla zdrowia…
Jak wiadomo: „W zdrowym ciele zdrowy duch”… a kluczem do realizacji tego powiedzenia jest sport. Oczywiście chodzi o wysiłek fizyczny dostosowany do wieku i możliwości. Choć wśród seniorów nie brakuje osób, które deklarują, że nie unikają ruchu – to jednak najczęściej jest to: spacer bliżej lub dalej od domu czy praca na działce. W Polsce, osoby starsze rzadko uczestniczą w typowo sportowych formach aktywności… Tymczasem zaleca się im także, choćby ćwiczenia wytrzymałościowe, takie jak: marsz, bieg, pływanie, jazda na rowerze czy narciarstwo biegowe (2-3 razy w tygodniu, co najmniej po 20 minut)… ale też ćwiczenia siłowe (2 razy w tygodniu po 20 minut) czy ćwiczenia rozciągające, równoważne i koordynacyjne (codziennie po 5-10 minut).
„Aktywność fizyczna to uniwersalny lek w profilaktyce praktycznie wszystkich chorób. Trzeba wspomnieć choćby o problemach związanych z układem krążenia – tutaj nie ma lepszego leku niż ruch… ale też ktoś, kto ma cukrzycę i będzie aktywny – z pewnością zauważy poprawę…” – zaznaczył dr Krzysztof Czarnobilski, wskazując na tablicę, gdzie wymienione były jeszcze między innymi: otyłość, osteoporoza czy nowotwory.
Osoby, które wzięły udział w spotkaniu 21 lutego – usłyszały także, że sport: hartuje serce, zapobiega zakrzepicy, zmniejsza ryzyko zawału, poprawia sprawność umysłową i podnosi poziom „hormonów młodości „. Oczywiście podstawą jest, żeby ćwiczyć regularnie… a wysiłek fizyczny dostosować do swojej kondycji i ogólnego stanu zdrowia.
W parze z aktywnością fizyczną powinno iść odpowiednie odżywianie – posiłki spożywane regularnie: najlepiej gotowane, urozmaicone, bogate w: warzywa i błonnik. Trzeba pamiętać o tym, żeby pić dużo wody – od 6 do 8 szklanek dziennie.
W trakcie wykładu, seniorzy otrzymali także solidną dawkę wiedzy na temat suplementacji, a także tego jak – oprócz ciała – trenować również pamięć i koncentrację, poznali też zagrożenia spowodowane zanieczyszczeniem środowiska oraz sposoby, jakimi można się przed nimi chronić. Na koniec wzięli udział w dyskusji – zadawali pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami.
Organizowany dla seniorów – przez Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie – cykl wykładów popularnonaukowych zatytułowanych „Jak zdrowo żyć? – poradnik Seniora”, to wiedza w pigułce na temat problemów zdrowotnych, które towarzyszą upływowi czasu.
Wśród prelegentów znaleźli się nasi specjaliści z dziedziny: kardiologii, geriatrii, ortopedii i diabetologii.
Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – popularyzacja nauki i promocja sportu”.
Z dumą informujemy, że SP ZOZ MSWiA w krakowie znalazł się na liście „Najlepiej zarządzanych szpitali publicznych w Polsce”, zajmując IX miejsce w kategorii „Kontrakt
21 listopada 2024 r. – to Światowy Dzień Rzucania Palenia, a 20 listopada – obchodzony był Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc…
To, że
Czy warto odnotowywać wszystkie dni, poświęcone problemom zdrowotnym? Większość tak, bo nie tylko leczymy – ale też edukujemy… a to są takie znaki ostrzegawcze, przystanki
Zawsze z radością i dumą informujemy o zaangażowaniu naszych specjalistów w ważne wydarzenia naukowe i właśnie mamy taką okazję.
Już 15 listopada, w Giebułtowie