Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Snowman-[Przekonwertowany]

W aktywnym Seniorze zdrowy duch – spotkanie, wykład, dyskusja…

Czy można dożyć późnej starości w dobrej kondycji? Jak powinien odżywiać się senior? Dlaczego ruch ważny jest na każdym etapie życia? Odpowiedzi na te pytania usłyszeli uczestnicy jednego z wtorkowych spotkań w Zajeździe Kościuszkowskim przy ul. Białoprądnickiej 3 w Krakowie. O tym, jakie są "Medyczne uwarunkowania aktywności seniorów" opowiedział dr n. med. Krzysztof Czarnobilski, internista, geriatra, dyrektor ds. lecznictwa w Szpitalu MSWiA.

Choć było wietrznie i deszczowo, to nie brakowało chętnych do wysłuchania wykładu. Mimo, że pogoda nie zachęcała do wychodzenia z domu… to seniorzy, którzy zdecydowali się na spacer do Zajazdu Kościuszkowskiego – nie mieli wątpliwości, że robią to nie tylko po to, żeby poszerzyć swoją wiedzę… ale także dla zdrowia…

Jak wiadomo: „W zdrowym ciele zdrowy duch”… a kluczem do realizacji tego powiedzenia jest sport. Oczywiście chodzi o wysiłek fizyczny dostosowany do wieku i możliwości. Choć wśród seniorów nie brakuje osób, które deklarują, że nie unikają ruchu – to jednak najczęściej jest to: spacer bliżej lub dalej od domu czy praca na działce. W Polsce, osoby starsze rzadko uczestniczą w typowo sportowych formach aktywności… Tymczasem zaleca się im także, choćby ćwiczenia wytrzymałościowe, takie jak: marsz, bieg, pływanie, jazda na rowerze czy narciarstwo biegowe (2-3 razy w tygodniu, co najmniej po 20 minut)… ale też ćwiczenia siłowe (2 razy w tygodniu po 20 minut) czy ćwiczenia rozciągające, równoważne i koordynacyjne (codziennie po 5-10 minut).

„Aktywność fizyczna to uniwersalny lek w profilaktyce praktycznie wszystkich chorób. Trzeba wspomnieć choćby o problemach związanych z układem krążenia – tutaj nie ma lepszego leku niż ruch… ale też ktoś, kto ma cukrzycę i będzie aktywny – z pewnością zauważy poprawę…” – zaznaczył dr Krzysztof Czarnobilski, wskazując na tablicę, gdzie wymienione były jeszcze między innymi: otyłość, osteoporoza czy nowotwory.

Osoby, które wzięły udział w spotkaniu 21 lutego – usłyszały także, że sport: hartuje serce, zapobiega zakrzepicy, zmniejsza ryzyko zawału, poprawia sprawność umysłową i podnosi poziom „hormonów młodości „. Oczywiście podstawą jest, żeby ćwiczyć regularnie… a wysiłek fizyczny dostosować do swojej kondycji i ogólnego stanu zdrowia.

W parze z aktywnością fizyczną powinno iść odpowiednie odżywianie – posiłki spożywane regularnie: najlepiej gotowane, urozmaicone, bogate w: warzywa i błonnik. Trzeba pamiętać o tym, żeby pić dużo wody – od 6 do 8 szklanek dziennie.

W trakcie wykładu, seniorzy otrzymali także solidną dawkę wiedzy na temat suplementacji, a także tego jak – oprócz ciała – trenować również pamięć i koncentrację, poznali też zagrożenia spowodowane zanieczyszczeniem środowiska oraz sposoby, jakimi można się przed nimi chronić. Na koniec wzięli udział w dyskusji – zadawali pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

Organizowany dla seniorów – przez Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie – cykl wykładów popularnonaukowych zatytułowanych „Jak zdrowo żyć? – poradnik Seniora”,  to wiedza w pigułce na temat problemów zdrowotnych, które towarzyszą upływowi czasu.

Wśród prelegentów znaleźli się nasi specjaliści z dziedziny: kardiologii, geriatrii, ortopedii i diabetologii.

Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – popularyzacja nauki i promocja sportu”.

 

W aktywnym seniorze zdrowy duch

Aktualności

17.04 – 24.04.2024r. – Ogólnopolski Tydzień dla Serca

Choroby układu krążenia są przyczyną aż 46% zgonów – te polskie dane, to jeden z najgorszych wyników w Europie.
Obchodzony w naszym kraju Tydzień dla Serca – ma zwrócić uwagę na to, że podstawą w walce o poprawę statystyk, są proste zmiany, które możemy wprowadzić do naszej codzienności.

Czytaj więcej »

18 kwietnia – Europejski Dzień Praw Pacjenta

Czternaście żelaznych punktów zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta – to podstawowe prawa, gwarantujące wysoki poziom ochrony zdrowia.
Każdy powinien znać swoje prawa, dlatego dziś – w Europejskim Dniu Praw Pacjenta – przypominamy o nich…

Czytaj więcej »

“Moje zdrowie, moje prawo” – Światowy Dzień Zdrowia

“Moje zdrowie, moje prawo” – to hasło tegorocznego Dnia Zdrowia, który obchodzony jest 7 kwietnia. Ma ono przypominać o tym, że każdy człowiek ma prawo do:
dostępu do usług zdrowotnych, pomocy i opieki medycznej;
edukacji i informacji; życia w prozdrowotnych warunkach z: bezpieczną wodą pitną i pożywieniem, czystym powietrzem i środowiskiem, godnym miejscem zamieszkania i pracy.

Czytaj więcej »

Wielkanoc 2024

Życzymy przede wszystkim zdrowia, ale też wiosennej energii – która zmobilizuje do odejścia od stołów i odrobiny ruchu… dla lepszej kondycji fizycznej i psychicznej.
Pogody na zewnątrz i w środku, rodzinnej atmosfery…
RADOSNYCH ŚWIĄT!

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content