31 maja – ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

W każdym naszym wpisie, dotyczącym problemów i zagrożeń zdrowotnych - palenie papierosów zajmuje w pełni zasłużone miejsce na liście czynników ryzyka. Choć to wydaje się oczywiste, to jednak w czasie rozmów z pacjentami można zauważyć, że wciąż zbyt wiele osób nie bierze sobie tego do serca - niszcząc je swoim nałogiem, tak jak i pozostałe organy... 31 maja, czyli Światowy Dzień Bez Papierosa - to doskonała okazja do tego, żeby jeszcze raz przypomnieć: Palenie zabija!
Palenie tytoniu jest uważane za jeden z trzech głównych czynników ryzyka rozwoju chorób układu krążenia – prowadzi m.in. do: nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, zawału czy udaru.
Szczególnie cierpi układ oddechowy – palacze często chorują na zapalenia płuc i oskrzeli, astmę oraz rozedmę płuc.
Nałogowe palenie może też negatywnie wpływać na oczy, prowadzić do choroby wrzodowej żołądka i do rozwoju aż 20 rodzajów nowotworów, m.in.: płuc, krtani, przełyku, trzustki, szyjki macicy czy jelita grubego.
 
Badania mówią, że palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca – każdy papieros kosztuje 11 minut życia. 
 
Nie bez znaczenia są także problemy stomatologiczne – jak: próchnica czy choroby przyzębia, a także: osłabienie układu odpornościowego – co oznacza, że taka osoba łatwiej zapada na infekcje oraz pogorszenie kondycji organizmu i stanu skóry.
 
Warto też pamiętać, że bierni palacze również narażeni są na rozwój wielu chorób.

Metadane strony

Aktualności

Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content