Logo SP ZOZ MSWiA w Krakowie

Działamy dla dobra Pacjenta

Usprawiedliwienie dla gorszego samopoczucia? Blue Monday (Niebieski Poniedziałek) – 15 stycznia 2024 r.

Jakie powinno być najważniejsze postanowienie noworoczne? Zdecydowanie: zadbać o swoje zdrowie, z naciskiem na kondycję psychiczną – zwłaszcza, że właśnie w styczniu możemy zaobserwować jej pogorszenie. W kalendarzu mamy wypisane usprawiedliwienie dla tego stanu – bo trzeci poniedziałek każdego roku, to tzw. Blue Monday (Niebieski Poniedziałek), określany najbardziej depresyjnym dniem w roku. Skąd bierze się ten smutek po kolorowym, radosnym, świątecznym grudniu? Dlaczego zaczyna brakować energii, gdy wygasną sylwestrowe fajerwerki? Czy tak szybko tracimy nadzieję na to, że zrealizujemy plany i postanowienia? Skąd wziął się Niebieski Poniedziałek? Czy faktycznie musi mieć wpływ na nasz nastrój? Co zrobić, aby tego dnia nie świętować? Wyjaśnia dr Jaromira Iwolska-Sokołowska – kier. Oddziału Dziennego Psychoterapii w Szpitalu MSWiA w Krakowie.

Blue Monday, to określenie wprowadzone przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla – wyznaczał datę najgorszego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego, uwzględniającego czynniki: meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia – powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi). Trudno powiedzieć, czy jest to wzór odpowiadający możliwości wyznaczenia takiego dnia i z pewnością jest on kontrowersyjny – wziąwszy pod uwagę np. czynniki kulturowe czy geograficzne. Natomiast niewątpliwie ma głębszy sens, by przyjrzeć się temu – co może negatywnie wpływać na nasze dobre samopoczucie i zwrócić uwagę na to, co może służyć naszemu zdrowiu psychicznemu i jego dobrej kondycji. Nie na wszystko mamy wpływ, jak na przykład na: krótki dzień i brak słońca. Warto jednak skoncentrować się na tych zmianach, które są w zasięgu naszych możliwości, jak: wzajemna życzliwość, nawiązywanie i pielęgnowanie dobrych relacji społecznych, prawidłowa dieta, higiena snu, odnajdywanie celów życiowych, rozwój osobisty, aktywność fizyczna, pozytywne nastawienie do siebie i otoczenia. Warto zatem szukać sposobów na to, aby osiągnąć spokój i harmonię w swoim życiu oraz rozwijać umiejętności radzenia sobie z problemami. Oczywiście, polecam najpierw podjąć samemu próbę dostosowania się do tych zaleceń, ale warto także liczyć na grupy wsparcia – w tym, w razie potrzeby na pomoc specjalistyczną. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Pierwszymi objawami – które mogą sugerować, że z naszą kondycją psychiczną nie jest dobrze – mogą być stany: nadmiernej drażliwości, napięcia emocjonalnego, braku energii do podejmowania aktywności, braku decyzyjności, izolowania się, stałego zmęczenie, a także: zaburzenia odżywiania, sięganie po używki, zaburzenia snu, zamartwianie się, problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, stałe dolegliwości bólowe oraz zmniejszone libido. Mogą to być jedynie symptomy wyczerpania naszych zasobów emocjonalnych i problemy związane z: niedostatecznym poziomem witamin, zaburzeniami hormonalnymi czy chorobami somatycznymi – jednak tych objawów nie należy lekceważyć, gdy nasilają się i kiedy trwają przez dłuższy czas (ponad 2 tygodnie). Musimy wówczas wziąć pod uwagę, że być może są to początki depresji – gdy odczuwamy: stałe obniżenie nastroju, niepokój, całkowity bezsens, a dodatkowo: obwiniamy się i brakuje nam energii. W takiej sytuacji, konieczna jest pomoc specjalistyczna: psychiatryczna i psychologiczna. O samej depresji, więcej opowiemy już niebawem – 23 lutego jest Światowym Dniem Walki z Depresją.

Metadane strony

Aktualności

Wybory w Szpitalu…

Pacjenci mogli oddać swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 9 czerwca, w Szpitalu MSWiA w Krakowie – mieściła się Obwodowa Komisja Wyborcza nr 429.

Czytaj więcej »
Zdjęcie przedstawia rzut z lotu ptaka na teren szpitala. Widoczne są 3 budynki, które zostały oznaczone A B C
Skip to content